Artykuły

Sami na scenie

Dziewiętnastu aktorów z całego kraju zaprezentuje się w 53. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim - Finale Turnieju Teatrów Jednego Aktora "Sam na scenie". Finał monodramów w ramach konkursu recytatorskiego przez ostatnie 36 lat odbywał się w Zgorzelcu, teraz przeniesiony został do Słupska. To miasto wybrane zostało nieprzypadkowo, Słupsk jest niewątpliwie stolicą polskiego monodramu - pisze Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.

- Formuła imprezy, po tylu latach w Zgorzelcu, wyczerpała się - tłumaczy Jolanta Krawczykiewicz, szefowa słupskiego Ośrodka Teatralnego Rondo, który od tego roku organizuje konkurs. - Naszą mocną stroną są profesjonalne sale, zarówno teatru Rondo, jak i Nowego Teatru. A w Zgorzelcu impreza organizowana była w zwykłym domu kultury.

Słupsk wybrany został nieprzypadkowo: miasto to jest niewątpliwie stolicą polskiego monodramu. W 1973 roku na festiwalu monodramów we Wrocławiu zwyciężyli - wygrywając z aktorami zawodowymi - Ryszard Hetnarowicz i Jerzy Karnicki, artyści z Teatru Rondo. W ostatnich latach duże sukcesy stały się udziałem wychowanków słupskiej sceny: Marcina Bortkiewicza i Wiolety Komar. W Słupsku przez cztery ostatnie lata organizowany był także ciekawy Festiwalu Monodramów "Sam na scenie", którego naturalnym następcą jest teraz Finał Turnieju Teatrów Jednego Aktora.

W słupskim finale wystąpi dziewiętnastu aktorów monodramistów, wyłonionych w regionalnych eliminacjach. Ich przygotowanie ocenią: dyrektor Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora Wiesław Geras, aktor krakowskiego Teatru KTO Paweł Pabisiak, reżyser i wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej Edward Wojtaszek oraz wiceprezes Towarzystwa Kultury Teatralnej i wykładowca AT Jan Zdziarski.

Konkurs zainauguruje w piątek o godz. 10 spotkanie z prof. Andrzejem Żurowskim, połączone z promocją jego książki "Sam z Szekspirem na scenie". Poza tym będzie można obejrzeć monodram "Jednocześnie" Ewgienija Griszkowca w wykonaniu jurora Pawła Pabisiaka i reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej (piątek g. 20) oraz wielokrotnie nagrodzony spektakl "Satana", oparty na motywach z "Doktora Faustusa" Tomasza Manna, w wykonaniu Marcina Bortkiewicza i reżyserii na Stanisława Miedziewskiego z Teatru Rondo (sobota g. 20).

Gdańsk na konkursie reprezentować będzie Robert Cyrta, nauczyciel z XX LO w Gdańsku i instruktor teatralny, pracujący w Gdańskim Pałacu Młodzieży. Pokaże on w Słupsku monodram "Proces, czyli raport z oblężonego miasta" na podstawie utworów Zbigniewa Herberta. - Widowisko przygotowałem specjalnie na eliminacje lokalne konkursu i zostałem wytypowany na nich do udziału w słupskim finale - opowiada Cyrta. - Wykorzystałem m. in. wiersze "Raport z oblężonego miasta", "Przesłanie Pana Cogito" i "Proces", starałem się je skomponować tak, aby niosły przesłanie nadziei.

Zwycięzcę imprezy poznamy w niedzielę. Wstęp na wszystkie spektakle konkursu jest wolny.

Na zdjęciu: Wioleta Komar w monodramie "Przyj, dziewczyno, przyj...", Ośrodek Teatralny Rondo, Słupsk.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji