Artykuły

Wrocław. W piątek premiera "Otella" Opery Wrocławskiej

Na zamku wzniesionym na Wyspie Piaskowej rozegrają się zdarzenia z premierowego "Otella" Opery Wrocławskiej. Atrakcyjne wizualnie widowisko z udziałem zagranicznych gwiazd ma być mocnym akcentem wieńczącym sezon teatralny.

Reżyserem oraz autorem plenerowej inscenizacji jest Michał Znaniecki. Twórca ponad 100 spektakli, dyrektor artystyczny Opery Narodowej jest znany wrocławskiej publiczności między innymi z realizacji wystawionej na Pergoli opery "Napój miłosny". Dla potrzeb "Otella" na wyspie wybudowano trzypiętrową scenę imitująca twierdzę. Gdy Verdi brał na warsztat libretto wspaniale napisane przez Arriga Boita, miał już 70 lat i wielkie sukcesy w swoim dorobku, w tym doskonałą "Aidę". Był więc pod presją własnych osiągnięć. Nad operą opartą na Szekspirowskim pierwowzorze pracował dwa lata: od 1884 do 1886 roku. Premiera w 1887 roku w mediolańskiej La Scali okazała się kolejnym wielkim sukcesem włoskiego kompozytora.

Historia Otella to studium chorobliwej zazdrości o kobietę i o miejsce w społecznej hierarchii. To opowieść o tym, jak zdrada, zawiść, manipulowanie ludźmi, ale także namiętność i miłość mogą doprowadzić do tragedii. Maur Otello, dowódca wojsk weneckich, po wygranej walce z Turkami wraca do swej cypryjskiej twierdzy. Ale to nie koniec jego bojów. Tym razem musi zmierzyć się z intrygą, którą uknuł przeciw niemu jego chorąży Jagon. Burza szalejąca na morzu czy turecki wróg okazują się błahostkmi w porównaniu z zawiścią. W czterech aktach poznajemy różne jej oblicza. Pominięty w awansie na kapitana Jago w zemście wzbudza w Otellu zazdrość o piękną żonę Desdemonę. Otello rujnuje swoje życie, niesłuszne podejrzewając ukochaną kobietę o niewierność. Jago wykorzystuje niewinnych ludzi, doprowadzając ich do upadku, by samemu odnieść sukces.

We wrocławskiej inscenizacji wystąpią soliści polskich i zagranicznych scen operowych. W roli Otella zobaczymy Seung-jin Choi, Johna Keysa oraz Hugha Smitha. W Desdemonę wcielą się Ewa Czermak, Nomeda Kazaus, Ewa Vesin. Gościnnie wystąpi Chór Politechniki Poznańskiej "Cantamus".

Ilona Binarsch zaprojektowała kostiumy odpowiadające duchowi epoki. Ewa Michnik, dyrektor muzyczny całego przedsięwzięcia, podkreśla, że Verdi napisał operę w dwóch wersjach, jedną uboższą o wstawkę baletową. Wrocławska publiczność obejrzy pełną wersję z układem choreograficznym w wykonaniu baletu Opery Wrocławskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji