Artykuły

Jerozolima. Widownia teatru przebudowana dla "Kosmosu"

Po "Dybuku" Krzysztofa Warlikowskiego publiczność międzynarodowego Festiwalu Izrael czeka na kolejne występy naszych zespołów.

To największa impreza kulturalna w Izraelu z prawie półwieczną historią. Na międzynarodowy festiwal, odbywający się zawsze w czerwcu w Jerozolimie, przyjeżdżają zespoły z całego świata. W tym roku nasz kraj jest tu gościem honorowym, jako że trwa Rok Polski w Izraelu.

- Wprawdzie 20 lat temu gościliśmy "Borysa Godunowa" z Teatru Wielkiego w Warszawie, ale Polska była dotąd skromnie reprezentowana - mówi "Rz" dyrektor Festiwalu Izrael Yossi Tal-Gan. - Wasz kraj kojarzony jest u nas z teatrem, tak jak Stany Zjednoczone z muzyką pop i tańcem, dlatego zależało mi, by potwierdzić słuszność tej opinii. Na początek najbardziej odpowiedni wydał mi się "Dybuk" z TR Warszawa, bo to spektakl znany w świecie, a jeszcze w Izraelu niepokazywany.

Wczorajszy pokaz "Dybuka" miał szczególny charakter nie tylko dlatego, że Polacy przyjechali ze spektaklem opartym na sztuce niesłychanie ważnej w kulturze żydowskiej. TR Warszawa został zaproszony także na jubileusz narodowej sceny Izraela - Teatru Habima w Tel Awiwie, który pokaże własną inscenizację "Dybuka", a oba zespoły wezmą udział w seminarium poświęconym twórczości jej autora Szymona An-skiego.

W przyszłym tygodniu publiczność w Jerozolimie zobaczy natomiast "Kosmos" Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego z Teatru Narodowego. Dyrektor Yossi Tal-Gun, który sam dobiera wszystkie przedstawienia do festiwalowego programu, nie opierał się wyłącznie na polskich rekomendacjach.

- Wybrałem się do Brukseli na pokaz "Kosmosu" - opowiada Yossi Tal-Gun. - W samolocie przeczytałem tłumaczenie sztuki, na przedstawienie zabrałem znajomego, który świetnie zna twórczość Gombrowicza, ale jego opinia nie była mi już potrzebna. Byłem po prostu zachwycony.

Specjalnie dla czterech pokazów "Kosmosu" [na zdjeciu] Jerozolima przebudowuje widownię teatru, by zachować ten rodzaj kontaktu aktorów z widzami, jaki zaplanował Jerzy Jarocki. - Wcześnie zrobiliśmy to tylko raz w dziejach festiwalu, dla zespołu Petera Brooka - podkreśla Yossi Tal-Gan.

Dyrektor festiwalu zdecydował się też zaprosić w tym roku muzyczno-teatralny projekt grupy Karbido "Stolik", który oglądał na festiwalu w Edynburgu. W połowie czerwca w Jerozolimie na dwóch koncertach wystąpi chór Filharmonii Narodowej, przez trzy wieczory grać będzie trio Marcina Wasilewskiego, promując utwory ze swej nowej płyty "January".

W oddzielnej, dziecięcej części festiwalowego programu poznańscy artyści - Artur Sosen Klimaszewski i Agnieszka Grygiel - przedstawią spektakl "DJ Kuchnia".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji