Artykuły

Gdańsk. Japończycy i inni na Festiwalu Szekspirowskim

Spektakl "Burza" Teatru Nowego z Poznania w reżyserii Janusza Wiśniewskiego został laureatem Złotego Yoricka, nagrody przyznawanej przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego dla najlepszej polskiej inscenizacji dramatów Szekspira.

"Burza" jest kolejną adaptacją tekstu angielskiego dramaturga przygotowaną przez Wiśniewskiego. Oprócz Złotego Yoricka organizatorzy przyznali specjalne wyróżnienie "Hamletowi" w reżyserii Moniki Pęcikiewicz Teatru Polskiego z Wrocławia oraz dwa honorowe wyróżnienia - dla Gabriela Gietzky'ego, reżysera spektaklu "Kupiec Wenecki" Teatru Współczesnego z Wrocławia, oraz dla Ireneusza Czopa za rolę tytułową w spektaklu "Makbet" w reżyserii Mariusza Grzegorzka, przygotowanym w łódzkim Teatrze im. Jaracza. Zarówno "Burza" Wiśniewskiego, jak i "Hamlet" Pęcikiewicz pokazane zostaną w trakcie tegorocznego Festiwalu Szekspirowskiego.

XII Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski odbędzie się w dniach 2-9 sierpnia w Trójmieście. Gwiazdą imprezy może okazać się japońska grupa Ryutopia. Będą też Anglicy z Szekspirowskiego Teatru Globe z Londynu z plenerową inscenizacją "Romea i Julii", madrycki Teatr Replika przywiezie "Hamleta", obejrzeć będzie można również "Miarkę za miarkę" w reżyserii Silviu Purcarete z Rumuńskiego Teatru Narodowego z Craiovej, monodramy szekspirowskie z Armenii i Ukrainy, spektakl "Hamletmachine" Heinera Müllera w wykonaniu Teatru Odeon z Bukaresztu oraz niezależną realizację "Burzy" grupy Bare Feet z Zambii.

Na zdjęciu: "Zimowa opowieść", Teatr Ryutopia, Japonia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji