Artykuły

Sopot. Laureaci VIII Festiwalu Dwa Teatry

"Stygmatyczka" (na zdjęciu) Grzegorza Łoszewskiego w reż. Wojciecha Nowaka w kategorii spektaklu telewizyjnego oraz słuchowisko "Stare wiedźmy" zostały laureatami VIII Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Polskiego Radia "Dwa Teatry - Sopot 2008".

Wyniki trwającego od ubiegłego piątku festiwalu ogłoszono w poniedziałek wieczorem na scenie plenerowej na plaży w Sopocie.

Nagroda Grand Prix dla twórców "Stygmatyczki", ufundowana przez prezesa zarządu TVP S.A., wyniosła 30 tys. zł. Spektakl "Stygmatyczka" zwyciężył także w kategoriach zdjęcia (Arkadiusz Tomiak) i scenografia (Katarzyna Sobańska).

W dwóch kategoriach - oryginalny tekst dramatyczny i rola męska (dla Mariusza Bonaszewskiego za rolę Stanisława Wyspiańskiego) - najlepszy okazał się spektakl "Chryje z Polską" autorstwa i w reżyserii Macieja Wojtyszki.

Dwa laury zdobył także spektakl "Ballada o kluczu" Adama Dobrzyckiego, w kategoriach - reżyseria (Waldemar Krzystek) i montaż (Marek Mulica).

W dwóch kategoriach konkursowych triumfował także spektakl "Sprawa Emila B." w reż. Małgorzaty Imielskiej. Przedstawienie to zostało docenione za muzykę (Michał Lorenc) oraz rolę kobiecą (Maria Ciunelis za rolę Matki).

Jury przyznało także trzy wyróżnienia aktorskie: Dominice Ostałowskiej za rolę Teresy i Zbigniewowi Zamachowskiemu za rolę Roberta w spektaklu "Ballada o kluczu" oraz Zbigniewowi Konopce za rolę Stefana Żeromskiego w spektaklu "Chryje z Polską".

Spektakle telewizyjne oceniało jury w składzie: aktorka Joanna Bogacka, aktor oraz reżyser teatralny i telewizyjny Maciej Englert, kompozytor i dziennikarz muzyczny Krzysztof Knittel, dramaturg, scenarzysta i producent filmowy Wojciech Tomczyk oraz reżyser, producent i scenarzysta Janusz Zaorski.

Nagroda Grand Prix dla słuchowiska "Stare wiedźmy" (Program I Polskiego Radia), ufundowana przez prezesa zarządu Polskiego Radia, wyniosła 20 tys. zł. Otrzymali ją twórcy dzieła: autorka tekstu Krystyna Kofta, reżyser Andrzej Piszczatowski, realizator akustyczny Maria Olszewska oraz Małgorzata Małaszko za opracowanie muzyczne.

Ex aequo nagrodę za reżyserię otrzymały: Julia Wernio za słuchowisko "Jutro" wg dramatu Josepha Conrada (Program I Polskiego Radia) oraz Krzysztof Czeczot za słuchowisko "Dublin. One Way" (Polskie Radio Szczecin) swojego autorstwa.

Nagroda aktorska za rolę drugoplanową przypadła Stanisławowi Brudnemu za rolę Jozuego Carvila w "Jutrze"; słuchowisko "Dublin. One Way" zostało nagrodzone za realizację akustyczną (Marcin Bors).

Trzy laury otrzymało słuchowisko "Uroczysko" w reż. Jana Warenyci (Program I Polskiego Radia) - za scenariusz oryginalny (Jacek Snopkiewicz), aktorską rolę kobiecą (Elżbieta Kijowska za rolę Nieznajomej) oraz aktorską rolę męską (Janusz Rafał Nowicki za rolę Leśniczego).

Nagrodę za scenariusz będący adaptacją otrzymała Bogumiła Prządka za słuchowisko "Kapelusz" (Program II Polskiego Radia) wg "Traktatu o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego w reż. Waldemara Modestowicza.

W kategorii muzyka oryginalna laur przypadł Piotrowi Nazarukowi (słuchowisko "Bóg Niżyński" Piotra Tomaszuka w reżyserii autora, zgłoszone przez Polskie Radio Białystok).

Honorową nagrodę dla producenta słuchowiska otrzymało Polskie Radio Rzeszów za realizację "Winny bohater" Andrzeja Zajdla w reż. Jana Warenyci.

Jury przyznało także wyróżnienia honorowe w formie rekomendacji do powtórzenia na antenie ogólnopolskiej i rozgłośni regionalnych słuchowiskom: "Akropolis" wg Stanisława Wyspiańskiego w reż. Pawła Łysaka (Polskie Radio Pomorza i Kujaw-Radio Bydgoszcz) oraz "Księga Pamięci - Chełm" w reż. Marii Brzezińskiej (Polskie Radio Lublin).

W skład jury oceniającego słuchowiska weszli: kompozytor Edward Pałłasz; prozaik, dramatopisarz i scenarzysta Cezary Harasimowicz, aktorka Anna Seniuk oraz dziennikarz i krytyk literacki Wacław Tkaczuk.

W tegorocznej edycji festiwalu "Dwa Teatry" rywalizowało 15 ubiegłorocznych spektakli TV oraz 16 słuchowisk Teatru Polskiego Radia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji