Artykuły

Warszawa. W sobotę premiera "Maestra"

W Laboratorium Dramatu w sobotę premiera "Maestra" Jarosława Abramowa-Newerly'ego. - Chcę opowiedzieć o rozliczeniu się artysty z przeszłością - mówi reżyserka Anna Smolar.

Dramat opublikowany został w 1984 roku. Bohaterem "Maestra" uczynił Orlando Steinberga - światowej sławy skrzypka, który po 50 latach emigracji wraca do Polski. Inspiracje do stworzenia tytułowej postaci stanowiły także życiorysy Ignacego Paderewskiego, Henryka Szeringa i Romana Totenberga.

Orlando przyjeżdża z Ameryki i wkracza w siermiężną rzeczywistość PRL. Władze chcą wykorzystać jego wizytę do celów propagandowych. Maestro ma nadzieję, że będzie ona miała charakter nostalgiczny. Że spotka się z przyjaciółmi i odwiedzi rodzinne strony, które opuścił z obawy przed Holocaustem. Jego żona została w kraju i zginęła w Powstaniu Warszawskim.- Dramat Jarosława Abramowa-Newerly'ego porusza problemy głęboko zakorzenione w polskiej świadomości zbiorowej. Czas akcji, czyli stan wojenny, jest jedynie pretekstem do poruszenia tematów bardziej uniwersalnych - mówi reżyserka Anna Smolar, absolwentka Sorbony, która zawodowe doświadczenie zdobywała jako asystentka Krystiana Lupy, Jacquesa Lassalla i Andrzeja Seweryna.

- Chcę przede wszystkim opowiedzieć o rozliczeniu się wielkiego człowieka, artysty ze swoją przeszłością. O jego grzechach, o ukrytej winie w jego relacjach z innymi - mówi. - Ważny jest też dla nas temat tożsamości i stosunków polsko-żydowskich. Pytamy, co to znaczy być Polakiem, Żydem. Czy te dwie tożsamości się wykluczają a może uzupełniają? - dodaje.

Główną rolę zagra Zdzisław Wardejn. Obok niego na scenie zobaczymy m.in. Piotra Kozłowskiego, Magdę Popławską i Ewę Szykulską.

- Przygotowania do premiery odbiegały od przyjętej w Laboratorium praktyki - mówi Anna Smolar. - Nie pracowaliśmy nad tekstem od początku jego powstawania, lecz mieliśmy gotowy dramat, który autor trochę dla nas odświeżył. Najważniejsza okazała się konfrontacja aktorów z tekstem. Zaczęliśmy od improwizacji. Po miesiącu zbliżyliśmy się do ludzi, o których opowiadamy.

"Maestro" to pierwszy nowy spektakl sceny prowadzonej przez Tadeusza Słobodzianka. Poprzednia premiera odbyła się w grudniu. Kłopoty finansowe na kilka miesięcy zmusiły Laboratorium do zawieszenia działalności. Teraz, dzięki dotacji miasta, jego los jest pewny. Przynajmniej przez trzy lata. Teatr może też zacząć realizować zaplanowany na ten rok cykl spektakli poświęconych dialogowi polsko-żydowskiemu. "Maestro" jest pierwszym z nich.

W październiku ma odbyć się premiera dramatu Słobodzianka "Nasza klasa", inspirowanego wydarzeniami w Jedwabnem, a w styczniu przyszłego roku - "Golema" Piotra Rowickiego. To historia małomiasteczkowego mafioso, do którego przylgnął duch żydowskiej dziewczynki.

Maestro - Scena Laboratorium Dramatu, ul. Olesińska 21, tel. 0 663 741 903

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji