Warszawa. Gustaw Holoubek patronem Dramatycznego
Warszawscy radni jednogłośnie podjęli w czwartek uchwałę zmieniającą nazwę warszawskiego Teatru Dramatycznego na: Teatr Dramatyczny Miasta st. Warszawy im. Gustawa Holoubka.
Czwartkowa sesja rady miasta Warszawy wyjątkowo odbyła się w siedzibie Teatru. Obecna na niej była żona zmarłego w marcu Gustawa Holoubka [na zdjęciu] - aktorka Magdalena Zawadzka.
- Jestem wzruszona, że nasz kochany Teatr Dramatyczny będzie nosił imię Gustawa Holoubka; Gustaw Holoubek był, jest i będzie wielkim człowiekiem i wielkim artystą. Ten pomnik, który zostanie wzniesiony w postaci nadania teatrowi jego imienia, jest czymś ogromnie ważnym w życiu nie tyko mojej rodziny, ale wszystkich tych, którzy mego męża kochali i szanowali - mówiła w czwartek Zawadzka.
Aktorka poinformowała, że w czwartek obchodzi imieniny. - To najpiękniejszy prezent jaki kiedykolwiek w życiu dostałam. Dziękuję wszystkim, dzięki którym mogę dziś świętować ten dzień jako nadzwyczajny w moim życiu - podkreśliła Zawadzka.
Wybitny artysta, aktor i reżyser Gustaw Holoubek zmarł w marcu w Warszawie, miał 85 lat.
Holoubek zasłynął m.in. jako odtwórca roli Gustawa-Konrada w "Dziadach" Adama Mickiewicza, w Teatrze Narodowym w Warszawie, w reżyserii ówczesnego dyrektora sceny Kazimierza Dejmka (1967 r.).
Karierę aktorską rozpoczynał w Krakowie w latach 1947-1949. Ze scenami warszawskimi Holoubek związał się w 1958 roku - najpierw z Teatrem Polskim, gdzie grał w latach 1958-1959, potem z Teatrem Dramatycznym (1959-1963) i Teatrem Narodowym (1964-1968).
W 1968 roku ponownie związał się z Teatrem Dramatycznym; przez 11 lat - od roku 1971 do 1982 - był jego dyrektorem.
W latach 1982-89 był aktorem stołecznego Teatru Polskiego. Od 1989 roku związany był z warszawskim Teatrem Ateneum; od roku 1996 jako jego dyrektor artystyczny.