Artykuły

Warszawa. Spektakle gościnne na scenie Studio

Niżyński" z Teatru im. Jaracza w Łodzi i "O zwierzętach" [na zdjęciu] bydgoskiego Teatru Polskiego gościnne na scenie Studio.

Wacław Niżyński - jeden z najwybitniejszych tancerzy baletowych XX wieku, prekursor tańca nowoczesnego i choreograf-jest bohaterem spektaklu Waldemara Zawodzińskiego "Niżyński", zrealizowanego w łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza w 2005 roku. W stołecznym Teatrze Studio pokazany będzie 10 czerwca.

Wacław Niżyński był artystą niezwykle charyzmatycznym. Uznany za niedościgniony wzór, fenomen, ikonę swoich czasów, okrzyknięty "Bogiem tańca".

Urodzony w Kijowie polski tancerz przez wiele lat był w zespole znakomitego Baletu Rosyjskiego Siergieja Diagilewa. To właśnie Diagilew odkrył geniusz Niżyńskiego, czyniąc z niego głównego solistę swojego zespołu. Partie tańczone przez Niżyńskiego wbaletach, pietruszka", "Szeherezada", "Duch róży", "Dafnis i Chloe", a szczególnie "Popołudnie Fauna" weszły do światowej historii tańca. Ostatni raz publiczność mogła go oglądać w styczniu 1919 roku. Niżyński miał wówczas 29 lat. Jego błyskotliwą, lecz krótką karierę przerwał gwałtowny rozwój choroby psychicznej. W ciągu sześciu tygodni od ostatniego występu do zamknięcia w szpitalu psychiatrycznym pisał "Dzienniki" - wstrząsający zapis stanów psychozy. W zakładach zamkniętych Wacław Niżyński spędził w sumie trzydzieści lat, umierając w 1950 roku w Londynie w wieku 61 lat.

W spektaklu Waldemara Zawodzińskiego w roli Niżyńskiego zobaczymy Kamila Maćkowiaka, aktora filmowego i teatralnego, absolwenta gdańskiej szkoły baletowej.

Dzień po "Niżyńskim" do Studio przyjedzie zespół Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki z Bydgoszczy z przedstawieniem "O zwierzętach". Jest to adaptacja tekstu Elfriede Jelinek, kontrowersyjnej pisarki austriackiej, laureatki literackiej Nagrody Nobla za rok 2004, uważanej przez krytykę za bulwersującą feministkę, prowokatorkę i skandalistkę. Jej najbardziej znaną książką pozostaje "Pianistka" (1983), którą na duży ekran przeniósł Michael Haneke. Obok powieści Jelinek pisze również dramaty, a jednym z nich jest właśnie "O zwierzętach".

Autorka "Amatorek" oparła ten tekst na raportach o handlu ludźmi. Zostały one ujawnione w austriackiej prasie po rozbiciu sieci domów publicznych, w których pracowały głównie kobiety z Europy Wschodniej, a z ich usług korzystali najbardziej prominentni politycy, dziennikarze oraz biznesmeni. Zezwierzęcenie, o jakim pisze tu Elfriede Jelinek dotyczy relacji między kobietami i mężczyznami, ale również ich podejścia do kwestii własnego ciała i psychiki.

W eksperymentalnym, minimalistycznym przedstawieniu biorą udział cztery aktorki: Beata Bandurska, Dominika Biernat, Marta Ścisłowicz i Anita Sokołowska, które wymieniają się rolami alfonsów i prostytutek, katów i ofiar. W spektaklu występują także 22 statystki w przedziale wiekowym od 16 do 75 roku życia. Reżyseria i opracowanie tekstu: Łukasz Chotkowski.

"Niżyński", reż. Waldemar Zawodziński; spektakl 10 czerwca, godz. 20; "O zwierzętach", reż. Łukasz Chotkowski; spektakl 11 czerwca, godz. 20; Teatr Studio, PKiN.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji