Artykuły

Poznań. Andersen i Opania na Verba Sacra

W poniedziałek, 26 maja, w ramach cyklu Verba Sacra, "Baśnie" Andersena czytać będzie Marian Opania (na zdjęciu). Aula Uniwersytecka w Poznaniu, godz. 19.

Siedemdziesiąta piąta prezentacja VERBA SACRA dedykowana jest Andersenowi. W potocznej świadomości uchodzi on za pisarza dziecięcego, jak pisze w swoim komentarzu Bogusława Sochańska, został zamknięty w dziecięcym pokoju. Sochańska jest pierwszym polskim tłumaczem, który dokonał przekładu z duńskiego na polski. Poprzednie dokonywane były z języka niemieckiego i zatraciły charakter oryginału.

Sochańska podkreśla nowatorstwo Andersena, które polegało na tym, że widzenie świata oczami dziecka nie było jednowymiarowym utożsamieniem się z dzieckiem, było czymś znacznie więcej - było podwójną perspektywą dorosłego uświadamiającego sobie braki i wady dorosłych, i dostrzegającego w dziecięcej czystości istotę człowieczeństwa. Andersen przemawia w swoich utworach zarazem do świadomości dziecka, i do świadomości nas, czytelników dorosłych, nawołując do odnalezienia, odgrzebania w sobie czystej, dziecięcej duszy, bo ona dzięki swojej prostolinijności lepiej rozumie istotę świata, w którym rzeczywistość świata namacalnego przeplata się i splata z rzeczywistością pozarealną. Tak rozumiana dziecięca dusza również lepiej rozumie istotę Boga.

Bogusława Sochańska jest dyrektorem Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Za swoje przekłady otrzymała w Dani prestiżową nagrodę im. Andersena.

W wykonaniu Mariana Opani usłyszymy: "Błękitne góry", "Krasnoludka u kupca", "To pewna wiadomość", "Świniopasa", "Żydówkę", "Narzeczeni", "Pióro i kałamarz", "Serdeczny żal". Aktorowi towarzyszyć będą młodzi muzycy z Poznańskiej Szkoły Talentów, a w ich wykonaniu - Ravel, Bartok, Ysaye.

VERBA SACRA to projekt interdyscyplinarny artystyczno-naukowo-religijny. W ramach cyklu odbyły się 74 publiczne prezentacje Biblii oraz największych dzieł literatury polskiej i obcej w wykonaniu aktorów polskich. Realizację rozpoczęto w styczniu 2000 roku w formie cyklu Modlitwy katedr polskich. Na miejsce prapremiery wybrano najstarszą świątynię polską Bazylikę Archikatedralną w Poznaniu. Edycje odbywają się w katedrach, bazylikach, kolegiatach: Bielska - Białej, Częstochowy, Gdańska, Gniezna, Katowic, Krakowa, Legnicy, Lublina, Pelplina, Radomia, Torunia, Warszawy, Wejherowa, Wrocławia. Liczba uczestników w latach 2000 - 2007 przekroczyła 170 000 osób.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji