Artykuły

Gardzienice. Trzy spektakle w weekend

Po raz pierwszy podczas jednego wieczoru będziemy mieli okazję zobaczyć trzy ostatnie, wielkie spektakle Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice: "Metamorfozy", "Elektrę"i "Ifigenię w Aulidzie" [na zdjęciu].

Wszystkie trzy przedstawienia wyreżyserował Włodzimierz Staniewski, założyciel i dyrektor OPT. Prezentacje odbędą się dziś i jutro o godz. 20.

"Elektra" wg Eurypidesa wraca na scenę w nowej obsadzie. Dużym przeobrażeniom uległy także legendarne "Metamorfozy" oparte na poemacie Apulejusza z Madaury. W najnowszym spektaklu, "Ifigenii w Aulidzie", także wg Eurypidesa, Staniewski wprowadza nie tylko nowych aktorów, ale i nowe rozwiązania sceniczne. W opętańczym łoskocie bębnów wyznaczających tragiczny bieg zdarzeń - rytualne zabójstwo Ifigenii, na wyżyny aktorstwa wspina się Joanna Holcgreber, grająca Klitajmestrę, nieszczęsną matkę bohaterki. Druga z Eurypidesowych opowieści w repertuarze Gardzienic była już z sukcesami prezentowana w Nowym Jorku, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.

Anonsując przedstawienia Gardzienic, nie można pominąć uroku majowej nocy, otulającej widzów zapachem jaśminu i bzu. Dlatego koniecznie wybierzcie się na "Kosmos Gardzienic" w ten weekend, bowiem bramy teatru na miesiąc zostaną zamk-nięte. Ośrodek Praktyk Teatralnych wyjeżdża niebawem na dwa zagraniczne festiwale, w Porsgrunn w Norwegii oraz w greckich Delfach.

Andrzej Stasiuk, wybitny pisarz i podróżnik, napisał o Gardzienicach: "Muszę je widzieć w półmroku ojczystej prowincji, w mętnym powiatowym i gminnym świetle. Wyglądają wtedy jak krzak gorejący, jak rajski ptak, jak fatamorgana i jak błędny ogień. W ogóle sobie nie wyobrażam, że mogą gdzieś w świecie grać jakieś spektakle..."

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji