Puńsk. 50-lecie litewskiego Teatru Stodolanego
50-lecie istnienia Teatru Stodolanego działającego przy Domu Kultury Litewskiej (na zdjęciu) obchodziła w niedzielę mniejszość litewska. Uroczystość odbyła się w Skansenie w Puńsku (podlaskie), w miejscowości nazywanej stolicą Litwinów w Polsce.
Podczas uroczystości wystawione zostały dwie sztuki teatru stodolanego. Organizatorzy zorganizowali także promocję książki pt. "Spektakle w stodole" wydanej w Wydawnictwie "Ausra" w Puńsku. Książka opowiada o historii teatrów stodolanych. Teatr Stodolany przy Domu Kultury Litewskiej w Puńsku jest najstarszym teatrem stodolanym. Z okazji rocznicy jedno z przedstawień wyreżyserowała emerytowana artystka Tekla Forencewicz, która przez 20 lat kierowała teatrem z Puńska.
W Puńsku co roku odbywa się latem festiwal Teatrów Stodolanych. Zwykle prezentuje się tam od kilku do kilkunastu teatrów z Polski i Litwy. W tym roku będzie jego 17 edycja.
Pierwsza litewska sztuka stodolana została wystawiona w 1907 roku. Rozkwit twórczości stodolanej miał miejsce w okresie międzywojennym. Teatry prężniej zaczęły działać jednak w latach 80-tych XX wieku.
Jak sama nazwa wskazuje teatr stodolany prezentowany jest w stodole na klepisku. Teatry pokazują przedstawienia oparte na motywach wiejskiego życia. Litwini organizują je w skansenie w Puńsku, gdzie istnieje tradycyjna stodoła wiejska. Jeszcze do niedawna teatry jeździły po wsiach Sejneszczyzny, by zaprezentować spektakle.