Artykuły

Warszawa. Roma wystawi "Upiora w operze"

Wprawdzie do Warszawy nie dojechał wciąż - mimo kilkakrotnych zapowiedzi - autor musicalu "Koty" Andrew Lloyd Webber, ale spektakl w Teatrze Roma obejrzeli właśnie przedstawiciele firmy producenckiej założonej przez brytyjskiego kompozytora. I wydali zgodę na wystawienie kolejnego jego wielkiego przeboju: "Upiór w operze" - pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.

Szefowi produkcji Patrickowi Murphy'emu z firmy The Really Useful Group Ltd. oraz Pam Skinner, koordynującej produkcje musicali Webbera na świecie, warszawskie "Koty" bardzo się podobały. Ich zdaniem jest to inscenizacja porównywalna z tym, co można oglądać na Broadwayu lub londyńskim West Endzie, dlatego też zgodzili się, by Teatr Roma przygotował premierę "Upiora w operze". Co więcej - firma Andrew Lloyda Webbera z reguły sprzedaje gotowe wersje inscenizacyjne, ale dyrektor Romy Wojciech Kępczyński [na zdjęciu] może - tak jak to było w przypadku "Kotów" - przygotować własną wersję sceniczną musicalu.

"Upiór w operze", powstały na wątkach powieści Gastona Leroux z 1911 r. o mężczyźnie z oszpeconą twarzą, żyjącym w podziemiach Opery Paryskiej, to jeden z największych przebojów w historii teatru muzycznego. Prapremierowa wersja londyńska z 1986 r. osiągnęła liczbę prawie 7 tysięcy przedstawień, do tej pory musical zagrano ponad 65 tys. razy w 20 krajach. Od dawna polskie teatry zabiegały o możliwość polskiej premiery, ale bez powodzenia.

Jak powiedział jednak "Rz" dyrektor Wojciech Kępczyński, na utwór Webbera w Romie trzeba będzie jednak poczekać do końca 2006 r., bo teatr musi wywiązać się z przyjętych wcześniej planów. Najbliższa premiera odbędzie się w październiku 2005 r. Będzie to słynny "Taniec wampirów". Ten musical w reżyserii Romana Polańskiego i inspirowany jego filmem "Nieustraszeni zabójcy wampirów" cieszył się wielkim powodzeniem w Austrii i w Niemczech. Warszawską wersję przygotowuje asystent Polańskiego, Cornelius Baltus. W czerwcu 2006 r. Roma chce przygotować kolejne po "Piotrusiu Panie" duże widowisko dla dzieci -"Akademię pana Kleksa", Dopiero potem przyjdzie czas na "Upiora w operze".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji