Artykuły

Lublin. Sale teatralne w warsztatach samochodowych?

Zachęta w... Plazie, w warsztatach samochodowych - sale teatralne. Wiceprezydent Włodzimierz Wysocki przedstawił wczoraj front walki o kulturę - a więc o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - zapowiadając kilka nowych, ważnych przedsięwzięć.

Najbardziej sensacyjna jest wizja ulokowania zbiorów i galerii Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w... Plazie. Plaza ma rozpocząć drugi etap inwestycji i negocjuje ją z miastem, w sprawie Zachęty jest przychylna. - To dopiero początek rozmów - zastrzega prezydent.

Miasto przejęło i teraz przekaże na cele kultury budynki warsztatów szkolnych przy ul. Popiełuszki powołując tam Warsztaty Edukacji Kulturalnej podlegające Centrum Kultury. W jednym budynku mogłyby znaleźć się sale teatralne i galeryjne, w mniejszym - squaty, rodzaj gościnnych rezydencji dla artystów. - Byłoby tam miejsce na przykład dla Roberta Kuśmirowskiego - mówił Wysocki. Potwierdził, że tzw. umschlagplatz przy ul. Zimnej, gdzie z bocznicy kolejowej wywożono Żydów do obozu zagłady w Bełżcu, przekazany zostanie Ośrodkowi Brama Grodzka - Teatr NN, który zadba o upamiętnienie tego miejsca. - Nie będziemy się już z tego powodu wstydzić - komentował. Co do wizji perspektywicznych, Wysocki stwierdził, że popiera projekt budowy w Lublinie mediateki dla Miejskiej Biblioteki Publicznej i że Teatr im. Hansa Christiana Andersena zostanie jeszcze u dominikanów, niemniej w przyszłości musi mieć własną siedzibę. Tymczasem teatr Andersena przygarnie reżysera Pawła Passiniego i jego teatr internetowy. Wysocki stwierdził też, że popiera powołanie Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroże" i ponownie wprowadzi go pod obrady Rady Miasta. Co do remontowanego Teatru Starego, Wysocki podał, że miasto złożyło dwa wnioski do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, razem na ponad 2,6 mln złotych, i nieoficjalnie wiadomo, że te pieniądze dostanie.

Wczorajsza konferencja prasowa była pierwszym podsumowaniem realizacji tego, co Włodzimierz Wysocki zapowiedział obejmując stanowisko wiceprezydenta do spraw kultury: wzrost wydatków na kulturę. W porównaniu z rokiem ubiegłym pula na kulturę w budżecie miasta wzrosła o 42 proc. Teraz konferencja mają odbywać się przynajmniej raz na miesiąc. Co do starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, podjęto decyzje o zmianie strategii: w Ratuszu powołany zostanie specjalny zespół do tych prac.

Prezydent Włodzimierz Wysocki przedstawił również wyniki drugiego otwartego konkursu na przedsięwzięcia kulturalne w 2008 roku w dwóch kategoriach: projektów zbogacających ofertę Lublina jako miasta starającego się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 (było 568 tys. zł do rozdysponowania) oraz projektów inicjatyw lokalnych (50 tys. zł.). Wpłynęło 107 ofert, sito pierwszej formalnej selekcji przeszło 86 wniosków, ostatecznie pieniądze przyznano dla 70 projektów (odpadły te, które uzyskały najniższą ocenę pod względem merytorycznym, na kilka inicjatyw lokalnych zabrakło pieniędzy). Poza urzędnikami w komisji zasiadały dwie osoby, Monika Januszek i Zbigniew Nestorowicz, wskazane przez krytyków pierwszej edycji tego konkursu w celu - jak to nazwał Wysocki - "uspołecznienia komisji". Zapewne 1 czerwca, zapowiedział prezydent, ogłoszony zostanie trzeci i ostatni w tym roku konkurs na projekty kulturalne. W konkursach tych mogą startować organizacje pozarządowe ale i samorządowe, w tym szczebla wojewódzkiego, nie podlegające prezydentowi miasta. Taka jest droga wspierania inicjatyw instytucji podległych marszałkowi, podkreślił Wysocki zapowiadając jednoznacznie, że miasto nie akceptuje pomysłu, aby niektóre z tych instytucji były współprowadzone i współfinansowane wprost z budżetu miasta i przedstawił też szczegółowy wykaz przyznanych już im dotacji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji