To nie niedziela
Teatr Ósmego Dnia powstał 40 lat temu. Zespół, który teraz go tworzy, zaprasza na cykl "8 Dni Teatru Ósmego Dnia". Złożą się na niego spektakle i spotkania. Dziś, jutro i pojutrze [27-29 października] o godz. 19 obejrzymy "Ziemię niczyją". Na zdjęciu: scena ze spektaklu.
Ewa Obrębowska-Piasecka: Podobno mówicie, że tych osiem dni to Wasz tort urodzinowy dla widzów... Ewa Wójciak, dyrektor Teatru Ósmego Dnia: Przy takich okazjach, jak urodziny, zaprasza się zwykle przyjaciół. My też to robimy. Nie chcemy się czcić (nie było nas w tym zespole 40 lat temu), nie chcemy też dokonywać retrospektywy. Dzielimy się z naszymi widzami tym, czym się właśnie zajmujemy. Pokażemy spektakle, które mamy w repertuarze. Zaprosimy też na spotkania, które się u nas cyklicznie odbywają. - Jeden z tych cyklów to "Historia pod prąd". - Zaprosiliśmy do niego dziennikarza Wojtka Jagielskiego, autora świetnej książki o Czeczenii. Kraju, którego los toczy się bardzo pod prąd, wokół którego jest wiele sporów, wobec którego świat przyjął niezbyt korzystną postawę moralną. Kraju, o który warto walczyć nie tylko dla niego samego - bo to oczywiste - ale także dla tej naszej moralności. Wojtek zaryzykował bardzo serio własne życie, żeby móc tę książkę napisać. Chciał stanąć po ich stronie, być blisko, żeby móc o nich mówić.
Zapraszacie też na "Radio w teatrze".
- Bardzo lubimy te spotkania. One mają szczególną atmosferę, która wiąże się ze wspólnym przeżywaniem tego, co się na nich dzieje. Jest w nich też nutka prowokacji, rodzaj przyłapania in flagranti. Nie słuchamy tego radia w ciemności, więc widzimy twarze innych, możemy w nich odkryć to, co właśnie sami przeżywamy. Rozmowy po tym wspólnym słuchaniu reportaży są potem jakieś bardziej otwarte, bardziej szczere, niż to zwykle bywa. To najbliższe spotkanie będzie miało dla nas szczególny charakter, bo jego bohaterkami będą nasze ukochane - ale też uznane i wielokrotnie nagradzane - reporterki: Maria Blimel i Wanda Wasilewska. Marysia walczy teraz o zdrowie, a dla nas każda walka o siebie, o swoje marzenie, swoje wybory była zawsze czymś bardzo ważnym.
Wedle Gałczyńskiego, ósmy dzień to ten, w którym Bóg stworzył teatr. A według Was?
- Ósmy dzień nie jest przeznaczony na odpoczynek - to nie niedziela. To dzień poza oficjalnym kalendarzem, poza schematami, poza koniecznościami. Dzień na marzenia, na realizowanie siebie. Dzień, do którego wszyscy mamy prawo.
OSIEM DNI TEATRU ÓSMEGO DNIA
Program
27, 28, 29 X
"Ziemia niczyja"
autorski spektakl Teatru Ósmego Dnia
8 XI
Wystawa fotografii
"Teatralne fotografie - kolor, ale nie tylko - Joanna Helander"
8, 9, 10 XI
"Tańcz, póki możesz"
autorski spektakl Teatru Ósmego Dnia
16 XI
"Requiem"
autorski spektakl Teatru Ósmego Dnia inspirowany twórczością Anny Achmatowej
25 XI
"Wieże z kamienia"
spotkanie z Wojciechem Jagielskim, dziennikarzem "Gazety Wyborczej" - w ramach cyklu Historia pod prąd
1, 2, 3 XII
"Portiernia"
autorski spektakl Teatru Ósmego Dnia
9 XII
"Radio w Teatrze"
prezentacja cyklu reportaży radiowych poświęconych Teatrowi Ósmego Dnia autorstwa Wandy Wasilewskiej i Marii Blimel, reporterek Radia Merkury Poznań
16 XII
Wieczór autorski Ryszarda Krynickiego
poety, tłumacza, wydawcy
Spotkanie z Adamem Michnikiem
redaktorem naczelnym "Gazety Wyborczej"