Artykuły

Wrocław. Teatr szkolny wg "Pana Tadeusza"

W sobotę [10 maja] w samo południe na Scenie Letniej Wrocławskiego Teatru Lalek najlepsze spektakle inspirowane "Panem Tadeuszem" zaprezentują uczniowie gimnazjów i liceów z Dolnego Śląska.

Czytanie Mickiewiczowskiej epopei to zdaniem większości uczniów udręka. Niekończące się opisy przyrody, wydarzenia opowiedziane staropolskim językiem bitwy i intrygi, obyczaje, które są dzisiejszym nastolatkom zupełnie obce. Postanowiliśmy zachęcić młodych ludzi do odkrycia "Pana Tadeusza" przez teatr. Mogli przygotować etiudę w dowolnej formie - ważne, żeby inspirowana była poematem Mickiewicza. Do eliminacji, które odbyły się w ramach Festiwalu Teatrów Szkolnych "Zielona Gęś", zgłosiło się dziesięć zespołów - sześć z nich zobaczymy w sobotę na Scenie Letniej Teatru Lalek. Zdolną młodzież oceni profesjonalne jury. Zwycięski zespół, oprócz nieśmiertelnej sławy, otrzyma Złotego Adasia - marionetkę przedstawiającą Adama Mickiewicza. Przyznane zostaną także nagrody rzeczowe.

Sześciu finalistów "Potyczek"

** "Ja nie jestem planetą, ja jestem kobietą!" w reż. Ewy Obary-Grączewskiej, Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu.

Monodram, w którym Katarzyna Wajda wciela się w Telimenę. Jak współczesna, wyzwolona kobieta, rozmawia przez komórkę, zerka w lustro, to znów maluje paznokcie, opowiadając dramatyczną historię swojego pobytu w okolicy Petersburga. Jej suczkę, podarunek od księcia Sukina, zagryzły charty sąsiada, co wywołało u Telimeny atak histerii.

** "Zaiste, okolica była malownicza" w reż. Macieja Kostyka, Teatr Adamus z Liceum Ogólnokształcącego w Górze.

Krótki fragment jednego z Mickiewiczowskich opisów przyrody. W teatralnej impresji ważną warstwę stanowi muzyka, w wykonaniu uczniów usłyszymy piosenkę "Soplicowo" promującą film "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy.

** "Kraj lat dziecinnych" w reż. Doroty Szemro-Aleksandrowicz, Prywatne Gimnazjum Językowe "Parnas" we Wrocławiu.

Symboliczna, uniwersalna opowieść o krainie z dzieciństwa, która na zawsze pozostaje sielankowym i czystym wspomnieniem. Fragmenty "Pana Tadeusza" zawierające opisy przyrody okraszone są muzyką Fryderyka Chopina. Spektakl, w którym udział bierze cała klasa, łączy w sobie sztukę mimu i teatr dramatyczny.

** "Umizgi Telimeny" w reż. Krzysztofa Wójcickiego, Gimnazjum nr 2 we Wrocławiu.

Wydarzenia z epopei Mickiewicza rozgrywają się tutaj w trzech planach: starożytnym (granym w maskach), nawiązującym do czasów romantyzmu, a także przenoszącym wypadki z sarmackiego Soplicowa we współczesność.

** "Romantyzm, Pan Tadeusz i my..." w reż. Macieja Kostyka, Teatr Adamus z Liceum Ogólnokształcącego w Górze.

Młodzież zaczyna swoją humorystyczną opowieść w czasach współczesnych, mówiąc o lekturze szkolnej z perspektywy dzisiejszego ucznia. Z czasem w spektakl wpleciony zostaje fragment tekstu Mickiewicza, którego bohaterką jest Telimena - jej umizgi do Tadeusza i rozmowy z Hrabią.

** "Telimena w opałach" w reż. Haliny Fiećko, Zespół Szkół nr 14 we Wrocławiu.

Kolejny spektakl, w którym w centrum uwagi znajduje się Telimena. Realistyczną, zagraną w strojach z epoki inscenizację rozpoczyna i kończy pojawianie się na scenie Zosi, jednak głównym wątkiem są rozmowy Telimeny z Hrabią i Tadeuszem.

Jurorzy konkursu

** Konrad Imiela - aktor śpiewający, dyrektor Teatru Muzycznego "Capitol", szef Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Prowadzi także zajęcia dla studentów pierwszego roku wrocławskiego oddziału Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

** Jerzy Sawka - redaktor naczelny wrocławskiego oddziału "Gazety Wyborczej".

** Marta Kuźmiak - teatrolog, publikowała w "Notatniku Teatralnym", "Didaskaliach", "Gazecie Wyborczej"; pracuje w dziale literackim Teatru Polskiego we Wrocławiu.

** Katarzyna Kabat - reżyserka spektakli teatrów szkolnych, adeptka i aktorka Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, przewodniczy jury Festiwalu Teatrów Szkolnych "Zielona Gęś".

** Paweł Hendrich - kompozytor i wykonawca muzyki elektroakustycznej, stypendysta ministra kultury, członek tria "Phonos ek Mechanes", jeden z jurorów Festiwalu Teatrów Szkolnych "Zielona Gęś".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji