Artykuły

Gdańsk. Jeden krok w stronę Teatru Elżbietańskiego

Teatr Szekspirowski dostał od miasta 3 mln zł, dzięki czemu ma większe szanse na unijną dotację.

W pracach nad przygotowaniami do budowy teatru, miasto i Fundacja Theatrum Gedanense podzieliły się rolami. Miasto zatroszczy się o układ dróg wokół działki między ul. Bogusławskiego a Podwale Przedmiejskie, na której powstać ma teatr, natomiast fundacja przygotuje grunt oraz wybuduje sam gmach.

- Przygotowujemy się w tej chwili do pozyskiwania środków w unijnych, a przyznane dofinansowanie pozwoli nam na zdobycie większej liczby punktów w tej aplikacji. Tak naprawdę nie zostały wyasygnowane dodatkowe pieniądze, lecz otrzymaliśmy je wcześniej. Ta kwota pomoże nam sfinansować już prowadzone prace archeologiczne. Natomiast w procesie aplikacji wykażemy, że dysponujemy środkami finansowymi i że jest zachowana płynność finansowa - tłumaczy Krzysztof Król, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

W lutym br. Fundacja podpisała umowę z miastem oraz Urzędem Marszałkowskim o utworzeniu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Uzgodniono, że Gdańsk i marszałek województwa dofinansują działalność fundacji kwotą 1,2 mln zł, co wystarczy m.in. na organizację Festiwalu Szekspirowskiego. Jednak priorytetowym zadaniem nowej instytucji będzie budowa teatru elżbietańskiego w Gdańsku.

- W przyszłym roku chcemy wmurować kamień węgielny - mówi Krzysztof Król, dodając jednak, że przy inwestycji, która wymaga tak wielu zabiegów, fundacja nie wyznacza sobie dat granicznych. Nie wiadomo więc, kiedy zostanie ukończona.

Pomysłodawcą budowy teatru jest prof. Jerzy Limon, który swój pomysł stara się wprowadzić w życie od 15 lat. W styczniu 2005 roku rozstrzygnięto konkurs na projekt budynku tetaru. Wygrał go wenecki architekt Renato Rizzi. Budynek teatru stanie w miejscu, gdzie znajdowała się dawna Szkoła Fechtunku, w której już w XVII w. gościły wędrowne trupy angielskich aktorów z inscenizacjami sztuk Szekspira. Ten pierwszy w Polsce teatr publiczny działał przez blisko dwa stulecia.

We wrześniu ubiegłego roku doszło do zamiany działek pomiędzy miastem Gdańsk a Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Dzięki przekazaniu ZGWŻ działki przy ul. Długie Ogrody 20, gmina zyskała prawo własności terenu przy ul. Bogusławskiego, gdzie do 1939 roku stała synagoga. Teraz działka sąsiaduje z siedzibą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, na której tyłach ma powstać teatr szekspirowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji