Artykuły

Kraków. Tytuł doktora honoris causa dla Wiesława Ochmana

Światowej sławy tenor Wiesław Ochman otrzymał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Artysta jest absolwentem tej uczelni.

Zaszczytny tytuł przyznał artyście Senat uczelni w uznaniu jego "wybitnych osiągnięć w dziedzinie sztuki oraz nieustanne promowanie nauk technicznych i Akademii Górniczo-Hutniczej".

Rektor AGH prof. Antoni Tajduś podczas uroczystości nazwał Wiesława Ochmana "polskim emisariuszem w świecie, propagatorem polskiej kultury i sztuki", wyrażając przy tym uznanie dla jego osoby i działalności artystycznej.

- Nadanie mi tytułu doktora honoris causa jest jednym z najbardziej znaczących i ważnych wydarzeń w moim życiu artystycznym i osobistym - powiedział uhonorowany tytułem Wiesław Ochman. Dziękując za wyróżnienie, podkreślił, jak dużą rolę odegrały w jego życiu nauka i doświadczenie, które zdobył na AGH.

Ochman jest pierwszym absolwentem wydziału inżynierii materiałowej i ceramiki, który otrzymał doktora honoris causa w dziedzinie sztuki.

W gronie doktorów honorowych AGH znajdują się m.in. prezydent Ignacy Mościcki, prof. Michał Heller, papież Jan Paweł II.

Wiesław Ochman urodził się 6 lutego 1937 r. w Warszawie. Artysta, tenor liryczny, jest - od czasów Jana Kiepury - pierwszym polskim śpiewakiem, który zdobył światową sławę.

W 1960 r. Ochman uzyskał dyplom inżyniera-ceramika w AGH w Krakowie. Już w trakcie studiów rozpoczął naukę śpiewu pod kierunkiem Gustawa Serafina w Krakowie (1955-1959) i Marii Szłapak w Bytomiu (1960-1963). Po studiach został zaangażowany w Operze Śląskiej w Bytomiu, gdzie śpiewał przez trzy sezony; w latach 1963-1964 w Operze w Krakowie, a w latach 1964-1970 w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Karierę międzynarodową rozpoczął w 1967 r. od Opery w Berlinie, następnie występował w Monachium i Hamburgu. W 1972 r. występował w Operze Paryskiej, następnie w Chicago i San Francisco. W 1975 r. partią Arriga w operze "Nieszpory sycylijskie" Verdiego zadebiutował na scenie nowojorskiej Metropolitan Opera.

Występował na największych scenach operowych i estradach świata, w towarzystwie największych gwiazd operowych, m.in. w mediolańskiej La Scali (1982), w Barcelonie, Buenos Aires, Madrycie, Moskwie, Rzymie, Sewilli i Wiedniu.

Uczestniczył w najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych, z udziałem najsłynniejszych zespołów, łącznie z Wiener Philharmoniker i Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Herberta von Karajana i Karla Boehma.

Po 1999 r. Wiesław Ochman zajął się też reżyserią, wystawiając w Operze Śląskiej w Bytomiu "Don Giovanniego" W. A. Mozarta, "Traviatę" Verdiego oraz "Carewicza" Ferenca Lehára.

Artysta jest malarzem, prowadzi działalność charytatywną na rzecz wspierania kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji