Artykuły

Stara szkoła kabaretu

By zostać mistrzem kabaretu, nie wystarczy śmiesznie się przebrać i opowiadać pieprzne albo polityczne dowcipy. Takie działanie to raczej domena amatorskich grup estradowych, które wprawdzie nazywają siebie kabaretami, ale mało mają z tą sztuką wspólnego.

Prawdziwy kabaret to znakomity tekst literacki, wysmakowany żart i cienka aluzja, a przede wszystkim aktorzy o nienagannej dykcji, bogatym warsztacie i silnej scenicznej osobowości. Mamy takich w Polsce, choć niestety nie przeważa w tym gronie młodzież, zdecydowanie częściej biegnąca na estradowe skróty. Jak to się jednak dzieje, że kabaretowe scenki (o piosenkach nie wspominając), zagrane przez Jana Kobuszewskiego czy Wiesława Michnikowskiego wiele lat temu, do dziś znane są i uwielbiane przez widzów w każdym wieku? Dlatego, że zarówno pan Jan, jak pan Wiesław mają za sobą ogromne doświadczenie zawodowe i udział w legendarnych zespołach. Jeśli ktoś terminował w Kabarecie Starszych Panów, "Dudku", Kabareciku Olgi Lipińskiej a nawet telewizyjnym "Wielokropku", ten potrafi panować mistrzowsko nad słowem i nad... publicznością.

Właśnie w odpowiedzi na zapotrzebowanie stęsknionych inteligentnej zabawy widzów powstał program pod tytułem "Mistrzowie polskiego kabaretu". Przypomina on wielkie przeboje z repertuaru wspomnianych wyżej artystów, a także Wiesława Gołasa, Magdy Zawadzkiej, Andrzeja Kopiczyńskiego, Mariana Opani i Wiktora Zborowskiego. Całość ułożona została przez Włodzimierza Nowaka tak jednak, by wspomnieniom towarzyszyć mogła prezentacja nowszych skeczy i piosenek. Teksty wypełniające ten program to krótkie, ale zamknięte literackie etiudy, napisane między innymi przez Jeremiego Przyborę, Wojciecha Młynarskiego, Stanisława Tyma, Feliksa Konarskiego i Mariana Opanię.

Swoistą prezentacją kabaretowych umiejętności będzie nawet konferansjerka, bo nie może być inaczej, skoro występ poprowadzą Andrzej Strzelecki i Andrzej Poniedzielski .

Wykonawcom akompaniować będzie Tadeusz Suchocki.

Program "Mistrzowie polskiego kabaretu" zaprezentowany zostanie w sobotę 12 kwietnia o godz. 19.00 w Górnośląskim Centrum Kultury (Katowice, pl. Sejmu Śl. 2). Bilety - 95 i 110

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji