Artykuły

Wrocław. "Kupiec wenecki" we Współczesnym

Teatr Współczesny zaprasza na premierę "Kupca wenckiego" w reż. Gabriela Gietzky'ego.

Sztuka Williama Shakespeare'a napisana pomiędzy 1594 a 1597 rokiem i w druku opatrzona podtytułem "komiczna historia Żyda Shylocka" to ponadczasowy test o sile i władzy pieniądza. Akcja rozgrywa się w XVI-wiecznej Wenecji i opowiada o losach dwóch weneckich arystokratów oraz ich perypetiach z lichwiarzem o imieniu Shylock.

Za wielkimi transakcjami kryją się jednak ludzkie emocje, zazdrość, nienawiść i pragnienie zemsty. Shylock to wyrachowany lichwiarz, który za wszelką cenę chce upokorzyć swojego odwiecznego rywala. Bohaterowie wpadają w pułapkę własnych uprzedzeń, fałszywego honoru, zazdrości i pychy, zasłaniając się zasadami prawa królewskiego.

Młodego reżysera najbardziej jednak interesuje - bardzo niejednoznaczna w dramacie - kwestia antysemityzmu i braku tolerancji, narastająca spirala nienawiści i pogardy do tego, co inne, "nie nasze". Spektakl będzie próbą zrozumienia, w którym momencie, w imię obrony wyznawanych wartości, przekracza się granice i zaczyna krzywdzić drugiego człowieka, czasami tylko, dlatego, że myśli inaczej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji