Dokumentalny spektakl Klaty
Polacy opowiadają o wysiedleniach z Kresów Wschodnich, Niemcy - o deportacji za Odrę i Nysę. 3 i 4 kwietnia na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych "Transfer!" Jana Klaty.
Dziesięć starszych osób opowiada historie swojego życia. - Cieszą się, że zanim umrą, ktoś ich wysłucha. Brzmi to brutalnie, ale sami tak o tym mówią. Często wcześniej próbowali opowiedzieć o wysiedleniach, pisali wspomnienia, ale nie miało to takiego odzewu jak dzięki przedstawieniu - opowiada Jan Klata, reżyser spektaklu "Transfer!".
To jedno z najważniejszych dla niego przedstawień. I najtrudniejszych. - Razem z Dunją Funke i Sebastianem Majewskim długo szukaliśmy osób, które zgodzą się opowiedzieć swoją historię na scenie. Później z ich wspomnień trzeba było skonstruować scenariusz. W czasie pracy z aktorami - amatorami musiałem znaleźć w sobie wiele cierpliwości, żeby nie skrzywdzić nikogo - wspomina reżyser.
Przedstawienie jest koprodukcją Teatru Współczesnego we Wrocławiu oraz berlińskiego Teatr Hebbel am Ufer. Było wystawiane w wielu miastach europejskich. - Trafia nie tylko do Polaków i Niemców, ale także do osób, dla których Lwów czy Wilno to obce nazwy. To spektakl o tragediach ludzi uwiązanych w historię, a nie historyczny - takie tragedie zdarzają się ciągle - opowiada Klata.
Krytycy pisali, że "Transfer!" to nietypowe, bo niemal dokumentalne przedstawienie w twórczości Jana Klaty. Jednak sympatycy reżysera, który często czerpie z popkultury, także w tym projekcie znajdą odniesienia do sztuki masowej - usłyszymy m.in. muzykę Joy Division.
"Transfer!" to pierwsze przedstawienie w reżyserii Jana Klaty pokazywane podczas Warszawskich Spotkań Teatralnych. Drugie - "Oresteja" - zobaczymy w przyszłym tygodniu.
Czwartek (3 kwietnia) na WST
godz. 16-18. Interaktywna przechadzka. Instalacja edukacyjna. Start: Cafe Kulturalna.
godz. 18 "Blaszany bębenek", Teatr Dramatyczny.
godz. 20 "Transfer!" Teatr Studio.
godz. 23 Studio festiwalowe radia TOK FM, Hanna Zielińska poprowadzi rozmowę o przedstawianiu stosunków polsko-niemieckich w teatrze. Cafe Kulturalna.