Artykuły

Warszawa. 2 mln zł dotacji dla Laboratorium Dramatu

Laboratorium Dramatu dzięki miejskiej dotacji wznowi działalność. Szef sceny Tadeusz Słobodzianek w październiku chce otworzyć szkołę dramaturgów.

O trudnej sytuacji finansowej Laboratorium Dramatu, które zmuszone było zawiesić granie spektakli pisaliśmy pod koniec lutego. Tadeusz Słobodzianek mówił wówczas, że w ciągu półtora miesiąca rozstrzygnie się los jego teatru. Dziś wiadomo, że dzięki prawie dwumilionowej dotacji przyznanej przez urząd miasta na działalność w latach 2008-2010, Laboratorium Dramatu może znów zaprosić widzów do swojej siedziby przy Olesińskiej i spokojnie planować przyszłość. - Bardzo się cieszę, bo te pieniądze pozwolą nam stabilnie funkcjonować - mówi Tadeusz Słobodzianek.

Fundusze przeznaczone zostaną przede wszystkim na opłaty za lokal, jego utrzymanie oraz na prezentację przedstawień repertuarowych.

- Będziemy mieli też środki na naszą najważniejszą aktywność, czyli czytania nowych dramatów. dodaje Słobodzianek. - Mam nadzieję, że Laboratorium stanie się w końcu pewnym punktem na mapie Warszawy i przyzwyczaimy publiczność, że od czwartku do niedzieli gramy spektakle.

7 kwietnia w Laboratorium Dramatu można będzie zobaczyć "Gardenię" Elżbiety Chowaniec w reżyserii Aldony Figury. To jednorazowy pokaz podczas Warszawskich Spotkań Teatralnych. Tadeusz Słobodzianek zapowiada, że z powodów organizacyjnych jego scena pełną parą ruszy w sierpniu. Zdradza nam też kolejne plany - prawdopodobnie w październiku otworzy przy Olesińskiej szkołę dramaturgów, dwuletnie studium podyplomowe. Pierwszy rok przeznaczony będzie dla wszystkich, którzy chcieliby zgłębiać podstawy dramaturgii. Zdobyte umiejętności przydadzą się w teatrze ale także w... biznesie i polityce. Na drugi rok trzeba będzie już zdać egzaminy. A później pod okiem profesjonalistów rozpocznie się praca nad tekstami.

- Prowadzenie zajęć zadeklarowali wszyscy wykładowcy naszych warsztatów "Sztuka Dialogu" m.in. profesorowie Jacek Bomba, Leon Neuger i Paweł Śpiewak. Na współpracę z nami zgodziła się też Izabella Cywińska. Jestem w trakcie rozmów z Januszem Głowackim - mówi Słobodzianek. Udział w zajęciach będzie płatny, ale w zamian studenci mogą liczyć, że ich teksty wystawi i wypromuje Laboratorium Dramatu.

6,3 mln. zł - dotacje miejskie na lata 2008 - 2010

Fundacja T. Słobodzianka, działalność Laboratorium Dramatu 1,92 mln zł

Fundacja Krystyny Jandy, produkcja spektakli Teatru Polonia 996,5 tys. zł

Fundacja Na Starej Pradze, program "Wytwórnia Sztuki" 870 tys. zł

Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło, działalność 450 tys. zł

Stowarzyszenie Komuna Otwock, "Teatr jako przestrzeń publiczna" 340 tys. zł

Stowarzyszenie Druga Strefa, 11 premier 320 tys. zł

Stowarzyszenie MAKATA, "Folwark-Praska metta Artystyczna" 300 tys. zł

Warszawskie Tow. Muzyczne, koncerty 267,8 tys. zł

Stowarzyszenie Teatralne Remus, repertuar Teatru Remus 265 tys. zł

Stowarzyszenie Pracownie Twórcze Scena Lubelska, działalność Sceny Lubelskiej 30/32 255 tys. zł

Studium Teatralne, produkcja i eksploatacja przedstawień 195,7 tys. zł

Fund. Wspierania Inicjatyw Lokalnych - NOK, działalność Teatru La M. ort 40 tys. zł

Stowarzyszenie Grupa Przedsięwzięć Teatralno -Medialnych - rozwój Teatru Emocji i Wyobraźni 40 tys. zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji