Artykuły

Gdynia. Nagrody dla artystów Miejskiego i Muzycznego

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru prezydent Wojciech Szczurek nagrodził artystów obu gdyńskich scen.

Co roku w Międzynarodowym Dniu Teatru, prezydent Gdyni wręcza wyróżnienia artystom Teatru Miejskiego i Teatru Muzycznego za najciekawsze dokonania. Ale po raz pierwszy Wojciech Szczurek wystąpił w roli gospodarza obu scen - Teatr Miejski im. Gombrowicza podlega gminie od blisko 20 lat, natomiast Teatr Muzyczny im. Baduszkowej, dotąd podlegający wyłącznie marszałkowi województwa, od stycznia 2008 jest współfinansowany także przez gminę Gdynia.

W tym roku nagrody teatralne fundowane przez miasto (każdy z laureatów otrzymał po 2,5 tys.) trafiły w ręce pięciu osób. Otrzymało je dwóch aktorów związanych z Teatrem Miejskim: Małgorzata Talarczyk i obchodzący jubileusz półwiecza pracy na scenie Eugeniusz Kujawski za kreacje w prapremierowym spektaklu Ingmara Villqista "Kompozycja w słońcu" [oboje na zdjęciu], w którym grają rodzeństwo naznaczone piętnem kazirodztwa.

Nagrodami uhonorowano także trzech artystów Muzycznego. Paweł Bernaciak został zauważony za brawurowo zagraną rolę zniewieściałego fryzjera Tonio w komedii "Szalone nożyczki", a Łukasz Dziedzic za tytułową kreację w musicalu "Francesco". Dziedzic nie odebrał wczoraj nagrody - razem z zespołem Muzycznego wyjechał do Austrii na tournee, podczas którego gdyńska scena w kilku krajach pokazuje "Kiss me, Kate". - Łukasz to nasza duma. Po ukończeniu gdyńskiego studium wokalno-aktorskiego i gdańskiej Akademii Muzycznej grał w warszawskiej Romie, w dorobku ma główną rolę w "Tańcu wampirów". Ale rzucił stolicę, bo postanowił wrócić do Gdyni - mówi Maciej Korwin, dyrektor Muzycznego. Nagrodę otrzymał także Marcin Pietrzak, pianista z Muzycznego. - Dziękuję mamie i tacie, że posłali mnie do szkoły muzycznej - mówił odbierając wyróżnienie.

Wczorajszą uroczystość Jacek Bunsch, dyrektor Miejskiego wykorzystał, by uhonorować pracowników technicznych i biurowych swojej placówki. Z jego rąk nagrody odebrali Marzena Bochniak (garderobiana), Bożena Kulas (szefowa pracowni krawieckiej), Krzysztof Werner (oświetleniowiec) oraz grupa osób zaangażowanych przy organizacji Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port: Barbara Burczyk, Aleksandra Borowiak, Sylwia Marzec, Iwona Walkusz, Sabina Czupryńska, Marta Białkowska i Marek Perkowski.

Maciej Korwin również przygotował nagrody dla swoich pracowników, ale ponieważ część z nich przebywa teraz na tournée, zapowiedział, że wręczy im je w maju podczas uroczystości z okazji 50-lecia Muzycznego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji