Biesiada z gwiazdą
Celińska ma w swoim artystycznym dorobku wiele ról filmowych, teatralnych, radiowych. Jest sławna, zdolna, ale przede wszystkim wszechstronnie utalentowana. W poniedziałek (10 marca) aktorka była gościem specjalnym "Biesiady artystycznej" organizowanej corocznie przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Płońsku.
Na płońskich "Biesiadach artystycznych" organizowanych corocznie przez Miejską Bibliotekę Publiczną gościło już wiele ciekawych, znanych osób ze świata artystycznego.
W poniedziałek, 10 marca w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Płońsku
gościem specjalnym siedemnastej już biesiady, była ceniona aktorka, znana z niezliczonej ilości ról, Stanisława Celińska.
Sceniczny występ artystki poprzedził koncert muzyczny wychowanków szkoły: Antoniny Cieślińskiej, Karola Dłużniewskiego, Anny Kaźmierczak, Konrada Pęczyńskiego oraz Elizy Stefanowskiej. Uczniom na fortepianie akompaniowali nauczyciele Andrzej Izydorczak i Anna Koźniewska.
Stanisława Celińska zaprezentowała płońskiej publiczności blisko dwugodzinny program muzyczny. Płońszczanie pełni podziwu dla talentu wokalnego artystki, jej mocnego głosu i poczucia humoru oklaskiwali każdy utwór gromkimi brawami.
Zaśpiewane, a raczej wypadałoby powiedzieć, kunsztownie zagrane utwory wokalne pochodziły z różnego, nie tylko polskiego, repertuaru. Wśród piosenek aktorka zaśpiewała utwór "Ptakom podobni", za który w 1969 roku otrzymała główną nagrodę festiwalu w Opolu.
Muzyczny spektakl artystki charakteryzował się niebywałą różnorodnością. Piosenkę - humoreskę poprzedzała liryczna, smutna ballada, po niej zaś widownia usłyszała miłosny song. Aktorka skutecznie zachęciła do śpiewania publiczność, która czynnie wzięła udział w recitalu, powtarzając za Celińską słowa piosenek.
"Chcesz być zdrowy, starań dołóż. Nie pij, nie jedz, nie cudzołóż. Kochaj bliźnich i tak dalej. A najlepiej nie żyj wcale" - głosiły żartobliwe wersy jednej z zaśpiewanych przez artystkę piosenek.
Do Płońska pani Stanisława przyjechała w towarzystwie Małgorzaty Piszek, która akompaniowała jej na fortepianie.
Podczas XVII "Biesiady artystycznej" laureaci i wyróżnieni uczestnicy "Turnieju pięknego czytania", zorganizowanego w lutym, przez Miejską Bibliotekę Publiczną otrzymali z rąk aktorki atrakcyjne nagrody książkowe (nazwiska laureatów podawaliśmy już w Płońszczaku).
Płońska publiczność za wspaniały występ odwdzięczyła się prośbą o bis i
owacjami na stojąco.
*****
Stanisławy Celińskiej nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać: odtwórczyni wielu ról pierwszo i drugoplanowych, aktorka teatralna, filmowa, radiowa, autorka programów muzycznych, zdobywczyni wielu prestiżowych nagród.
Trudno jest sprecyzować, za jaką aktorkę należy uważać Stanisławę Celińską. Zagrała zarówno w filmach Stanisława Barei jak i Andrzeja Wajdy. Doskonale potrafi wcielić się w rolę komediową, przekonująco zagra postać dramatyczną, co niejednokrotnie udowodniła na ekranie i deskach teatru. Jest wesoła, zabawna, potrafi być smutna i liryczna, czego przykładem był koncert w Płońsku, podczas którego artystka zaprezentowała się z wielu stron.
Zadebiutowała w 1968 roku na scenie warszawskiego Teatru Współczesnego w sztuce "Wielki człowiek do małych interesów". Rok później ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Życie zawodowe Stanisławy Celińskiej związane było z warszawskimi teatrami: Współczesnym, Nowym, Dramatycznym, Studio, współpracowała z kilkoma innymi.
Na ekranie pojawiła się m.in. w filmach: "Krajobraz po bitwie" Andrzeja Wajdy, "Noce i dnie" Jerzego Antczaka, "Alternatywy 4" i "Zmiennicy" Stanisława Barei oraz ostatnio "Katyń" Andrzeja Wajdy, nie sposób wymienić wszystkich. Swojego mocno brzmiącego, zdecydowanego głosu użyczyła wielu postaciom z bajek i słuchowisk radiowych.
Jest także aktorką śpiewającą. Występuje w kabaretach i na festiwalach piosenki i poezji śpiewanej.