Artykuły

Wrocław. Złoty Adaś dla teatrów szkolnych

W wielkim konkursie na inscenizację sceny z "Pana Tadeusza" mogą wystartować teatry z liceów i gimnazjów. Spektakle zobaczymy w maju w Teatrze Lalek podczas plenerowego festiwalu "24 godziny z Panem Tadeuszem". Pierwszy raz publicznie pokazany zostanie wtedy rękopis dzieła Adama Mickiewicza

Na pomysł festiwalu, który odbędzie się 10 i 11 maja, wpadliśmy w ubiegłym roku. Zapaliliśmy do niego miasto i wrocławski Teatr Lalek, który będzie gospodarzem imprezy. Cykl imprez, w teatrze i okalającym go parku zapowiada się naprawdę imponująco. Będzie prawdziwym świętem polskiej literatury i teatru.

Zakupiony w 1999 roku przez miasto rękopis najważniejszego dzieła Wieszcza wrocławianie zobaczą dzięki uprzejmości mającego go dziś w swoich zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Zbiory dotychczasowych wydań narodowego poematu zaprezentuje Miejska Biblioteka Publiczna, pokażemy też wystawę z najbardziej znanymi ilustracjami dzieła oraz najsłynniejsze jego filmowe adaptacje. Podczas festiwalu odbędzie się także kolejna edycja "Sztuki czytania", na którą Teatr Lalek zaprosił najwybitniejszych polskich aktorów.

Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie jednak konkurs teatrów szkolnych. Zapraszamy do udziału w nim uczniów liceów i gimnazjów. Będziecie mieli szanse wystąpić na scenie profesjonalnego teatru. Konkurs współorganizuje Festiwal Teatrów Szkolnych "Zielona Gęś". Rywalizacja polega na przygotowaniu i prezentacji 15-minutowego fragmentu "Pana Tadeusza". Inscenizacja może być zrealizowana w dowolnej konwencji teatralnej - jako monodram lub scenka wieloosobowa.

Zwycięzca otrzyma Złotego Adasia, marionetkę przedstawiającą Adama Mickiewicza, a także - tak jak pozostali laureaci - nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

Zapraszamy.

Nie taki straszny "Pan Tadeusz"

Rozmowa z Anną Charewicz*

Katarzyna Kamińska: Od lat tworzy Pani z dziećmi i młodzieżą przedstawienia. Teatr coś zmienia w młodych ludziach?

Anna Charewicz: Tak, dlatego go robię. Często mówi się o funkcji wychowawczej teatru, ja widzę to w praktyce. Jeden z moich uczniów, bardzo nieśmiały, prawie nie zabierający głosu na lekcji, po tym jak zagrał małą rólkę, zaczął się odzywać, wykazywać inicjatywę. Zdarzyło się też, że buntownik, z którym zupełnie nie mogłam się dogadać, po tym jak świetnie wcielił się w kogoś na scenie, zaczął być przyjazny, zaangażowany. Teatr to niekonwencjonalna metoda nauki, która przynosi dzieciom prawdziwą radość.

Czy podobnie będzie, gdy wystawią "Pana Tadeusza", dzieło którego młodzież unika jak ognia...

- Gdy usłyszałam o pomyśle z tekstem Mickiewicza w pierwszej chwili pomyślałam - to się nie uda, dzieci nie będą chciały tego robić. Ale później stwierdziłam, że to wyzwanie dla wyobraźni, szansa na to, by przełamać tę programową niechęć i pokazać "Pana Tadeusza" jako ciekawy utwór. Sposobów na to jest mnóstwo: może to być teatr lalkowy, teatr przedmiotu czy papierowy, przy którym tekst będzie podany w formie czytania. Ja postanowiłam zrobić to z przymrużeniem oka - rzecz będzie działa się w szkole. Najgorszym pomysłem jest chyba pójście w realizm, stroje z epoki - łatwo tu o totalny kicz.

Uczniowie nie przestraszą się języka Mickiewicza? Słynnej "dzięcieliny"?

- Zaangażowanie w teatr pozwala lepiej rozumieć dzieła, uwrażliwia na nie młodzież. Prowadziłam "Szekspiriady" - obozy teatralne, na których dzieci przez dwa tygodnie bawiły się tekstami Szekspira. Kiedy wracaliśmy, słyszałam jak jego język - wcale przecież nieprosty - przenikał do ich codziennego slangu, mówili do siebie całymi zdaniami z Szekspira. W tym przypadku może być podobnie, być może nawet sięgną po inne dzieła wieszcza.

* Anna Charewicz - polonistka, reżyserka spektakli teatrów szkolnych, założycielka Festiwalu Teatrów Szkolnych "Zielona Gęś"

Jak się zgłosić do konkursu

Gimnazjaliści i licealiści mogą występować pod patronatem swojej szkoły bądź indywidualnie. By zostać dopuszczonym do konkursu, należy do 31 marca przesłać formularz zgłoszeniowy na adres: Zespół Szkół nr 9, ul. Krajewskiego 1, 51-690 Wrocław. Formularze są do pobrania ze strony Wrocławskiego Teatru Lalek (www.teatrlalek.wroclaw.pl). Eliminacje wstępne do konkursu będą odbywać się do 30 kwietnia, a właściwe prezentacje konkursowe - 10 maja na Scenie Letniej Wrocławskiego Teatru Lalek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji