Artykuły

Częstochowa. Piotr Machalica wystąpił w Misterium Wielkopostnym

Ośrodek Promocji Kultury ,,Gaude Mater" zorganizował wieczorem 15 marca w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ,,Misterium Wielkopostne". Dochód z koncertu został przeznaczony na renowację organów w kościele. Wśród wykonawców był Piotr Machalica [na zdjęciu] znany aktor i dyrektor Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie.

- Bardzo się cieszę, że środowisko ludzi kultury i Ośrodek ,,Gaude Mater" włączają się w ratowanie cennych rzeczy, takich jak organy w naszym kościele. Mogą one służyć dzięki temu jeszcze wiele lat dla dobra naszej parafii, ale też dla dobra kultury w naszym mieście- powiedział ks. Andrzej Parusiński proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego witając wykonawców i wszystkich zgromadzonych na ,,Misterium Wielkopostnym".

W programie ,,Misterium Wielkopostnego" znalazły się recytacje utworów Felicjana Faleńskiego, Leopolda Staffa, Romana Brandstaetera, ks. Janusza Pasierba o tematyce wielkopostnej, które zaprezentował Piotr Machalica. Recytacjom towarzyszyły śpiewy utworów pasyjnych, m. in. ,,Stabat Mater", ,,Dobranoc Głowo Święta" w wykonaniu chóru ,,Collegium Cantorum Czestochoviensis" pod dyrekcją Janusza Siadlaka.

- Dzięki takim koncertom i misteriom możemy nie tylko ratować to wszystko, co jest cenne dla kultury. Kultura i sacrum są ze sobą ściśle powiązane. Poprzez kulturę można lepiej przygotować się do głębszego przeżycia najpierw tajemnic Wielkiego Postu, a następnie tajemnic wielkanocnych.- powiedziała KAI Małgorzata Nowak dyrektor Ośrodka Promocji Kultury ,,Gaude Mater" w Częstochowie.

Ośrodek Promocji Kultury ,,Gaude Mater" powstał w 1991 roku. Zgodnie ze swoją nazwą, podejmuje działania mające na celu promowanie najbardziej wartościowych zjawisk z dziedziny kultury i sztuki. Placówka zajmuje się organizacją imprez muzycznych, plastycznych, literackich i teatralnych. Do najważniejszych należą organizowany co roku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej ,,Gaude Mater". Festiwal jest w chwili obecnej jedną z największych imprez muzycznych i jedyną o tak szerokiej formule w Polsce. Zalicza się również do czołówki festiwali w Europie. Ośrodek ,,Gaude Mater" organizuje również Międzynarodowe Biennale Miniatury, Dni Europejskiej Kultury Ludowej, Dni Częstochowy, Dni Kultury Chrześcijańskiej, Koncerty Letnie w Altanie w Parku im. St. Staszica, Konkurs Młodych Kompozytorów ,,Musica Sacra".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji