Artykuły

Wrocław. Spotkanie z Jarockim w poniedziałek

W najbliższy poniedziałek we Wrocławskim Teatrze Współczesnym spotkanie z Jerzym Jarockim i pokaz spektakli: "Rewizor" Gogola w Schauspielhaus w Wuppertalu oraz "Błądzenie" wg Gombrowicza przed telewizyjną premierą.

Reżyser żyletka - pisał o nim wrocławski krytyk Józef Kelera. Z okazji półwiecza bycia w teatrze cała Polska składa zasłużone hołdy Jerzemu Jarockiemu, największemu żyjącemu teatralnemu reżyserowi i intelektualiście, który w maju przyszłego roku skończy osiemdziesiąt lat.

Nas najbardziej interesują wrocławskie "fale teatralne" w życiu rodowitego warszawiaka. Pierwsze przedstawienie we Wrocławiu wyreżyserował dokładnie pół wieku temu w marcu 1958 roku na scenie przy ul. Rzeźniczej, która wówczas nazywała się Teatrem Rozmaitości. Dlaczego sięgnął po sztukę wrocławskiego poety Tymoteusza Karpowicza debiutującego w roli dramaturga dowiemy się pewnie na poniedziałkowym spotkaniu z jubilatem we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Jarocki wyreżyserował na tej scenie jedenaście przedstawień.

Największy rozgłos przyniosły teatrowi, który wtedy do pierwszej ligi nie był zaliczany, takie wybitne spektakle jak "Pluskwa" Majakowskiego (1967), "Stara kobieta wysiaduje" Różewicza (1968), "Paternoster" Kajzara (1970), czy "Samobójca" Edermana (1988), a pan Jerzy po tej premierze przeniósł się na największą dolnośląską scenę.

Tu każda premiera jubilata była wydarzeniem głośnym w całej Polsce. Przypomnijmy, że w ciągu siedmiu lat wyreżyserował na tej scenie sześć premier: "Pułapkę" Różewicza (1992), "Kasię z Heilbronnu" Kleista (1994), "Historia PRL wg Mrożka" (1998) oraz trzy zaprosił nas na spotkania z niezwykłymi klimatami Antona Czechowa: "Płatonow" (1993), "Płatonow - Akt pominięty" (1996) i "Wujaszek Wania" (2000).

W najbliższy poniedziałek (17 marca, godz. 18) na dużej scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego spotkanie z Jerzym Jarockim poprowadzi dr Beata Guczalska. W trakcie spotkania zobaczymy zarejestrowany na wideo spektakl "Rewizora" Gogola w Schauspielhaus w Wuppertalu oraz zapis spektaklu "Błądzenie" wg Gombrowicza przed telewizyjną premierą.

W foyer można będzie zobaczyć na zdjęciach wszystkie wrocławskie przedstawienia bohatera wieczoru oraz kupić książkę "Reżyser. 50 lat twórczości Jerzego Jarockiego". Wstęp wolny, ale ilość miejsc ograniczona.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji