Artykuły

Warszawa. Powstała grupa teatralna na SGH

Studenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie założyli przy pomocy Teatru Konsekwentnego pierwszą w historii grupę teatralną. Frekwencja na spotkaniu informacyjnym przerosła oczekiwania wszystkich, zarówno organizatorów jak i uczestników.

Idąc za przykładem wielu uczelni wyższych, Szkoła Główna Handlowa nie chciała zostawać w tyle. Własnym teatrem może pochwalić się Uniwersytet Warszawski, dlaczego SGH miałaby być gorsza? Ta ekonomiczna uczelnia, która w 2006 roku obchodziła stulecie swojego istnienia, w swojej bujnej historii może poszczycić się wieloma unikalnymi wydarzeniami i działaniami, ale teatr do tej pory był dla studentów dość odległą dziedziną.

Wszystko zaczęło się od obchodów 10-lecia Teatru Konsekwentnego w grudniu 2007 roku, kiedy to Natalia Słoma - studentka 3 roku Zarządzania i Marketingu na SGH - pomagała podczas festiwalu jako wolontariuszka. Przez 10 dni oprócz rzetelnej i oddanej pracy, miała możliwość podglądania zmagań aktorów na scenie i podczas prób. Właśnie wtedy doszła do wniosku, że pora zrealizować swoje marzenie, nadać mu intensywny bieg i rozpocząć starania o utworzenie grupy teatralnej przy swojej uczelni. Pomysł zorganizowania warsztatów teatralnych w Szkole Głównej Handlowej dojrzewał już w mojej głowie od jakiegoś czasu. - mówi Natalia Słoma - Niestety, zawsze brakowało mi jednego elementu układanki, aby uruchomić rekrutację do grupy - mianowicie mentora. W końcu jednak udało się nam nawiązać współpracę z Teatrem Konsekwentnym.

Teatr Konsekwentny, otwarty jak zwykle na nowe wyzwania, przystał z ochotą na pomysł i wkrótce w budynku SGH odbyło się spotkanie rekrutacyjne do grupy teatralnej. Frekwencja przerosła oczekiwania zarówno organizatorów jak i zainteresowanych. Adam Sajnuk - założyciel Teatru Konsekwentnego, aktor i reżyser - starał się przekonać studentów, że podjęcie decyzji o przystąpieniu do zajęć teatralnych to duża odpowiedzialność za siebie i grupę. Wiadomo, że nauka na studiach to intensywny i ciężki czas, szczególnie na uczelni, która kształci przyszłych ekonomistów. - mówi Sajnuk - Na spotkaniu zobaczyłem w nich jednak ogromny głód i chęć zrobienia czegoś innego, szalonego, oderwanego od materii, z którą mają do czynienia na co dzień. Zaufałem im.

Opiekunem grupy i prowadzącym zajęcia teatralne jest aktor i ekspert od kultury żywego słowa - Jerzy Łazewski. Można go między innymi oglądać w spektaklu Konsekwentnych "Wyrok śmierci na konia Faraona" Jerzego Janickiego. Spotyka się z młodzieżą i wprowadza ją intensywnie w świat teatru. Choć chętnych było wielu, musieliśmy dokonać małego przesłuchania i wybrać tych, naszym zdaniem, najlepszych. - mówi Jerzy Łazewski - Są to aktywni, młodzi ludzie, których rozpiera chęć tworzenia, odkrywania siebie na nowo. Jedni mają moc energii do przetworzenia, inni przyszli tu po to żeby ją z siebie wykrzesać. W każdym razie obserwuję duży potencjał.

Grupa teatralna SGH, choć jeszcze bardzo młoda i choć dopiero rozpoczęła pracę nad pierwszym warsztatowym spektaklem, już dostała propozycję występu. Prawdopodobnie w czerwcu będzie można obejrzeć pierwsze efekty jej pracy na 12 Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Szczegóły będą znane już wkrótce.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji