Artykuły

Smutno-wesołe tango z przemijaniem

"Miłość ci wszystko wybaczy" w reż. Przemysława Wojcieszka w Teatrze Polonia w Warszawie. Pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.

Przemysław Wojcieszek pokazał, że opowieść o przemijaniu i zderzeniu pokoleń nie musi być przygnębiająca. Może nieść siłę i pasję tanga

"Jak on to zrobi?" - można się było zastanawiać przed premierą w Teatrze Polonia. Jak Przemysław Wojcieszek - specjalista od happy endów - znajdzie pozytywne strony w historii starszego, samotnego człowieka zżeranego przez raka? Wiekowy pan Kazimierz (Stanisław Brudny), bohater "Miłość ci wszystko wybaczy", to wojenny sierota, który jako ośmiolatek stracił całą rodzinę. Pod koniec życia jego jedynymi towarzyszami są poupychane po gierkowskich szafach słodycze oraz para Hanka Ordonówna & Franz Schubert. Pocieszają go czasem pieśniami ze zgranych analogowych płyt, które pan Kazimierz za każdym razem odkurza pieczołowicie gruszką do lewatywy. W jego ogromnej kolekcji analogów znajdują się także włoskie pieśni i tanga, te jednak bardziej interesują lekarza Kubę (Piotr Borowski) wpadającego od czasu do czasu... raczej po to, by wykonać taneczny popis, niż postawić diagnozę. Chłopak pozostający w zawodzie jedynie przez niespłacony kredyt studencki nie potrafi zakomunikować pacjentowi, że z każdym badaniem jest gorzej. Że tym, który każdy dzień przeżywa na kredyt, jest tak na prawdę nie on, ale pan Kazimierz.

Pusta, bolesna codzienność starszego mężczyzny okazuje się jednak fascynującą przygodą w porównaniu z codziennością młodej wolontariuszki Oli (Hanna Konarowska). To jedna z tych dziewczyn, które czują misję, pragną poświęcać się i litować nad cudzą krzywdą - byle tylko nikt nie litował się nad nimi. Pełna zahamowań studentka dopiero od umierającego człowieka uczy się, jak cieszyć się zmysłowością życia. Nie jest to może intensywność wrażeń znana z "Zapachu kobiety" Martina Bresta, w którym Al Pacino jako niewidomy oficer porywa swego osiemnastoletniego opiekuna w podróż po hotelach i restauracjach Nowego Jorku. Dość jednak, że Ola dzięki pożółkłym książkom Kazimierza poznaje tajniki włoskiej kuchni, kupuje pantofelki na obcasie, decyduje się na kurs tanga, sprawdza w końcu w Google, czym była "Podróż zimowa" Schuberta. Zaczyna interesować się życiem, zamiast uciekać od niego w fałszywe miłosierdzie.

Wojcieszkowi udało się w spektaklu wywołać nostalgiczny, hrabalowski klimat. Być może to zasługa Stanisława Brudnego, którego można pamiętać z wielkiej roli w "Zbyt głośnej samotności" tegoż Hrabala (Teatr Studio w Warszawie, 2003). Tym razem także przyćmiewa on młodszych aktorów: czy to w scenach, gdy uparcie, upadając, wdrapuje się na szafę po płyty, czy gdy w napadzie bezsilności i rozpaczy ciska wieszakami, opowiada o młodości na Nowogródczyźnie, ugania się wokół stołu za zaprzyjaźnioną prostytutką Patrycją (Monika Fronczek).

Teatr Krystyny Jandy często w niekonwencjonalny sposób oddaje głos różnym grupom marginalizowanym przez płeć, orientację seksualną, pochodzenie etniczne. Wojcieszek doskonale wpisuje się w tę konwencję. Uniknął banalizacji swojej historii do schematu "starość jako nowo rozpoznana forma wykluczenia". Po świetnym filmie "Pora umierać" Doroty Kędzierzawskiej, w którym Danuta Szaflarska grała dowcipną, niezwykle kobiecą i seksowną dziewięćdziesięciolatkę, "Miłość ci wszystko wybaczy" to kolejna udana wypowiedź artystyczna rzucająca nowe światło na pokolenie seniorów. Już nie moherowe berety, nie przezroczyste, pomarszczone ciała ustawiane w łóżkach na szpitalnych korytarzach, nie "demograficzne zagrożenie dla Europy", fascynujące osobowości. Kontakt z nimi nie musi być przykrym obowiązkiem, tylko podróżą w zaginione, zapomniane światy. Może być też lustrem pozwalającym zrozumieć mizerię naszych ponowoczesnych problemów. Lepszym niż seanse z psychoterapeutą. Lepszym niż jakakolwiek polityka historyczna. I na tym rozpoznaniu polega właśnie happy end Przemysława Wojcieszka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji