Artykuły

Holoubek: urodzony, by wygłosić Wielką Improwizację

Legendarna kreacja Gustawa Holoubka w "Dziadach" przeszła nie tylko do historii teatru. Zdjęcie spektaklu przez cenzurę stało się w 1968 r. zarzewiem studenckiego buntu przeciw komunistycznym władzom - pisze awe w portalu Gazety Wyborczej.

- Mamy partyjny prikaz, żeby na rocznicę rewolucji październikowej zrobić coś mocnego, to zrobimy im k... "Dziady" - powiedział reżyser spektaklu Kazimierz Dejmek.

30 stycznia 1968 roku do Teatru Narodowego na ten ostatni publiczny spektakl (potem odbyły się jeszcze trzy zamknięte dla aktywu partyjnego), wdarło się na widownię bez biletów 400 studentów. Po zakończeniu wyszli na ulicę i demonstrowali pod pomnikiem Adama Mickiewicza, żądając powrotu tytułu na afisz, "wolności bez cenzury". - Komu się "Dziady" wymknęły spod kontroli? Na czym polega paradoks tego spektaklu, którego premiera oficjalnie przygotowywana była z okazji rocznicy rewolucji październikowej. Czy Gustaw Holoubek wymknął się Dejmkowi spod kontroli? - pytali uczestnicy dyskusji "Gazety" z okazji 40 rocznicy spektaklu.

"Holoubek mówił za miliony"

Czy "Dziady" Dejmka miałyby taką siłę bez wielkiej roli Gustawa Holoubka? Na czym polegał fenomen tej kreacji? - Gustaw Holoubek urodził się, by wygłosić Wielką Improwizację - napisał w recenzji krytyk Andrzej Jarecki.

- Na scenie był ktoś tak wielkiego ducha, kto niósł potencję duchową i intelektualną. Jego "Wielka Improwizacja" to nie było tylko artystyczne, romantyczne uniesienie, on mówił to piekielnie inteligentnie. Na tym polegała siła jego wykonania, to był bardzo logiczny tok myśli - powiedziała podczas spotkania w "Gazecie" Joanna Szczepkowska. Aktorka przyznała, że oglądała "Dziady" jako trzynastolatka. - Holoubek naprawdę wtedy mówił za "miliony" i miał prawo do tego poczucia - wspomina.

- Nigdy w teatrze nie przeżyłem nic większego niż Wielką Improwizacje z "Dziadów" w wykonaniu Holoubka - wspomina organizator studenckiego protestu Seweryn Blumsztajn. - Nigdy potem nie mogłem oglądać "Dziadów" jeśli Konradem nie był Holoubek - dodaje dziennikarz "GW".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji