Artykuły

Gdańsk. Suknie Heleny Modrzejewskiej w Zielonej Bramie

Jak przez pięć wieków zmieniała się moda, a z nią sylwetka, pokaże duża wystawa "Za modą przez wieki. Ubiory i obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie". Wśród eksponatów - suknie Heleny Modrzejewskiej [na zdjęciu] i dawne kontusze.

Dziś ubrać się można w pięć minut. Skok w dżinsy, myk w T-shirt, na wierzch polar, martensy i gotowe. A kiedyś... bielizna, gorset, kilka halek, krynolina, stanik wierzchni - a to zaledwie połowa warstw. Panowie wcale nie mieli łatwiej - musieli przebrnąć przez pończochy, pantalony, kamizelki, surduty. Ale jak cię widzą, tak cię piszą - warto więc było spędzić parę minut więcej w gotowalni (dziś nazwalibyśmy ją garderobą).

Jak przez pięć wieków zmieniała się moda, a z nią sylwetka, pokaże duża wystawa "Za modą przez wieki. Ubiory i obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie". Myślę, że nie ma kobiety (a pewnie i wielu mężczyzn by się znalazło), która w dzieciństwie nie przebierała się, buszowała w szafie babci czy paradowała w szpilkach mamy. W Zielonej Bramie wprawdzie będą tabliczki "nie dotykać eksponatów" ale samo patrzenie na te jedwabie, aksamity, hafty to już przyjemność.

Będzie na czym oko zawiesić. Wśród 200 sukien znajdą się: lewitki (czyli kobiece suknie-płaszczyki z końca wieku XVIII), suknie empirowe, suknie projektowane w latach 80. i 90. wieku XIX przez Karola Fryderyka Wirtha, pochodzące z garderoby przedstawicielki rodziny Lubomirskich), krynoliny, tiurniury, suknie ogrodowe, wieczorowe, balowe, spacerowe i domowe. Do tego dodatki: portfeliki, torebki, mufki, szale, kołnierzyki, rękawiczki...

Szczególną atrakcją są stroje sławnych i bogatych - suknia Olgi Boznańskiej czy kostiumy teatralne Heleny Modrzejewskiej oraz zachowany, niestety we fragmentach, ubiór męski wydobyty z grobowca w jednym z kościołów krakowskich (z 1576 roku).

Jako tło dla rewii mody sprzed wieków posłużą stosowne obrazy, m.in. Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera.

Wernisaż w piątek [15 października] o godz. 19, wstęp na zaproszenia.

Gdańsk, Zielona Brama, Długi Targ 24, wt.-pt. 9-18, sob.-niedz. 10-18. Bilety 15, 12 i 9 zł (do 15 grudnia)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji