Artykuły

Warszawa. Wojcieszek w Gazeta Cafe

Gościem najbliższego spotkania w cyklu Teatr w Gazeta Cafe będzie Przemysław Wojcieszek, a pretekstem rozmowy jego nowy spektakl w Teatrze Polonia - "Miłość ci wszystko wybaczy".

Spektakli Wojcieszka nie trzeba specjalnie reklamować. Mają pokaźną grupę fanów, którzy oglądaja je po kilka razy. Wojcieszek w Warszawie reżyserował do tej pory trzy przedstawienia "Cokolwiek się zdarzy kocham cię" i "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" według sztuki Doroty Masłowskiej w TR Warszawa oraz "Darkroom" w Teatrze Polonia, ale mogliśmy też oglądać pokazywane u nas gościnnie jego świetne realizacje z Legnicy - "Made in Poland" i "Osobisty Jezus".

Z sympatią przyjmowane były też jego filmy: "Głośniej od bomb", "W dół kolorowym wzgórzem" i "Doskonałe popołudnie".

Wojcieszek poszedł nieco inną drogą niż reżyserzy z jego pokolenia. Nie próbuje na nowo czytać klasyki, nie buduje wielkich inscenizacji. W swoich przedstawieniach i filmach opowiada o naszej szarej rzeczywistości i o ludziach, którzy w tej szarej rzeczywistości za wszelką cenę walczą o odrobinę nadziei i godności.

- Zawsze staram się poprzez konkretną historię pokazać swoje subiektywne spojrzenie na miasto, kraj, pokolenie. Opowiedzieć o nas tu i teraz. O tym, co nas boli, ale też o tym, co przynosi radość - mówił przed premierą spektaklu "Darkroom" Przemysław Wojcieszek.

Wojcieszek reżyseruje zwykle własne teksty (wyjątkiem była Masłowska), bo nawet jak sięgnął po "Darkroom" Rujany Jeger, to tę bałkańską historię przeniósł w nasze realia, do Warszawy. Jego teksty zresztą bardzo często powstają na scenie, w kontakcie z aktorami. - Reżyseruję własne teksty, więc mogę je dowolnie burzyć, rozsadzać i szukać dla nich osobnego miejsca w teatralnej przestrzeni - mówił.

O kulisach powstawania spektaklu "Miłość ci wszystko wybaczy" reżyser opowie podczas spotkania Teatr w Gazeta Cafe. Premiera przedstawienia 8 marca w Teatrze Polonia. Rozmowę poprowadzi Remigiusz Grzela.

Teatr w Gazeta Cafe. Spotkanie z Przemysławem Wojcieszkiem - środa, 27 lutego, godz. 19. Czerska 8/10. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji