Artykuły

Warszawa. Minister kultury na berlińskiej premierze "Katynia"

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski wziął w piątek udział w światowej premierze "Katynia" Andrzeja Wajdy w Berlinie.

Premiera "Katynia" - na którą przybyła kanclerz Niemiec Angela Merkel (na zdjęciu z Andrzejem Wajdą) - miała miejsce podczas 58. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Minister Zdrojewski podkreślił, że niemieccy kanclerze rzadko bywają na pokazach filmów na Berlinale. Obecność Angeli Merkel na premierze "Katynia" ocenił jako "ukłon wobec Andrzeja Wajdy i ukłon wobec Polski".

Po premierze minister Bogdan Zdrojewski wziął udział w trwającym 30 minut spotkaniu Angeli Merkel z reżyserem Andrzejem Wajdą, Krystyną Zachwatowicz i aktorami, którzy zagrali w "Katyniu" - Danutą Stenką, Andrzejem Chyrą i Magdalena Cielecką. Do spotkania doszło z inicjatywy kanclerz Merkel.

- Angela Merkel pogratulowała tak znakomitego dzieła polskiemu reżyserowi. Bogdan Zdrojewski podkreślił natomiast wagę faktu, że światowa premiera "Katynia" odbyła się właśnie w Berlinie, w dodatku w obecności kanclerza Niemiec - poinformowała w piątek rzecznik prasowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Iwona Radziszewska. - Angela Merkel wspominała, że w 1981 roku specjalnie przyjechała z NRD do Gdańska, by zobaczyć inny film Andrzeja Wajdy, "Człowieka z żelaza" - dodała rzecznik MKiDN.

Na premierze "Katynia" Angeli Merkel towarzyszył mąż, Joachim Sauer.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji