Artykuły

Wrocław. Powstaje Ośrodek Tymoteusza Karpowicza

Ośrodek im. Tymoteusza Karpowicza [na zdjęciu], wybitnego polskiego poety i dramaturga, wrocławianina, który zmarł w 2005 r. w Chicago, powstanie we Wrocławiu.

W ośrodku będą prezentowane m.in. osobiste przedmioty poety i jego księgozbiór, które kilka dni temu Wrocławiowi przekazało w darze Muzeum Polskie w Chicago, a także rękopisy Karpowicza, które podarował przyjaciel rodziny Karpowiczów, Sławomir Harcaj.

Zanim zostaną uregulowane formalności prawne, ośrodek będzie miał tymczasową siedzibę w bibliotece miejskiej w centrum Wrocławia i zostanie uruchomiony w najbliższych miesiącach.

Władze Wrocławia spieszą się z utworzeniem ośrodka, gdyż w ciągu miesiąca do Polski dotrą ze Stanów Zjednoczonych rzeczy podarowane przez Muzeum Polskie w Chicago: liczący kilkanaście tysięcy książek księgozbiór pisarza, pamiątki po nim, ubrania oraz ręcznie robione przez Karpowicza meble. Ośrodek miałby być miejscem, gdzie tłumacze literatury polskiej na języki obce mogliby odbywać pobyty stypendialne.

Urodzony w 1921 r. na Wileńszczyźnie Karpowicz - poeta, dramaturg, tłumacz i teoretyk literatury - nazywany był mistrzem polskiej poezji lingwistycznej i ostatnim wielkim modernistą. Był wykładowcą na polonistyce Uniwersytetu Wrocławskiego. Z Polski wyjechał w 1973 r., od 1974 mieszkał w USA, gdzie do chwili przejścia na emeryturę był profesorem uniwersytetu w Chicago.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji