Artykuły

Kolędy po staropolsku w teatrze Miniatura

Najnowsza premiera gdańskiego teatru Miniatura wpisuje się w rozpoczęty właśnie czas przedświąteczny, wypełniony przygotowaniami i niecierpliwym oczekiwaniem na pierwszą gwiazdkę. Celem twórców spektaklu jest przypomnienie, z czym tak naprawdę związane są święta, i oderwanie ich od komercyjno-dekoracyjnej otoczki, od której aż kipią wystawy we wszystkich centrach handlowych i telewizyjne reklamy emitowane w tym czasie.

W tym celu realizatorzy, z dyrektorem teatru Konradem Szachnowskim w roli reżysera na czele, zwrócili się do najprostszego, a zarazem najbardziej wyrazistego środka: tekstów tradycyjnych polskich kolęd z różnych czasów. Ułożone w takiej kolejności wydarzeń, w jakiej opowieść o narodzeniu Chrystusa opisana jest w Biblii, tworzą pełną niezwykłych wydarzeń narrację. Będzie w niej miejsce na zwiastowanie, narodziny w stajence i pokłon trzech władców dalekich krain.

Zamysł realizatorów oparł się na założeniu, że wizualno-muzyczna otoczka nie może przesłonić samej treści opowieści zawartej w tekstach kolęd. Stąd raczej skromna scenografia, i fakt, że cały spektakl niemal Ostentacyjnie będzie zrealizowany w konwencji lalkowej. Stąd także pomysł zaaranżowania wszystkich kolęd tylko i wyłącznie na organy - ich partie nagrał gdański mistrz tego instrumentu Roman Perucki. Spektakl będzie grany przez cały grudzień, ale także w okresie poświątecznym - aż do środy popielcowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji