Artykuły

Toruń. "Inna bajka" Michała Bajora w auli UMK

Michał Bajor zaśpiewa w niedzielę w Auli UMK na toruńskich Bielanach . Publiczność znów usłyszy drżący, wysoki i pełen ekspresji głos tego wokalisty i aktora.

Michał Bajor uchodzi za najlepszego wokalistę wśród aktorów i najlepszego aktora wśród wokalistów. Swoją pierwszą rolę aktorską zagrał jako dziecko. Wystąpił w "Czerwonym Kapturku" w roli Wilka. Jako trzynastolatek zadebiutował w 1970 roku na eliminacjach do Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Trzy lata później jako zwycięzca Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Rok później debiutująca Agnieszka Holland obsadziła go w swoim filmie "Wieczór u Abdona" obok Beaty Tyszkiewicz. Bajor po tym doświadczeniu poważnie zainteresował się aktorstwem i wybrał studia w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Tak wyglądał początek jego wielkiej kariery filmowej, która zaowocowała współpracą z najwybitniejszymi polskimi reżyserami: Krzysztofem Kieślowskim, Barbarą Sass, Filipem Bajonem, Feliksem Falkiem i Jerzym Kawalerowiczem. Zagrał w "Bez końca", "Medium", "Ucieczce z Kina Wolność" i "Hanusenie", który doczekał się nominacji do Oscara. Filmowcy obsadzali go na ogół w roli zimnych, często okrutnych mężczyzn. Ostatnio Bajor przekonywająco wypadł "Quo Vadis?", gdzie wczuł się w postać okrutnego cesarza-grafomana Nerona.

Równolegle do kariery filmowej artysta rozwijał się wokalnie i muzycznie. W połowie lat 80. zwyciężał na Festiwalach Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i na festiwalu w Sopocie. W 1987 roku nagrał artysta swoją pierwszą płytę "Michał Bajor Live", na której znaleźć możemy takie przeboje, jak "Ogrzej mnie" i "Walc na tysiąc pas". Do tej pory nagrał blisko 30 płyt. Występował w musicalu "Evita" w reżyserii Janusza Józefowicza, gdzie wcielił się w rolę Che Guevary. W 2000 roku jego największe hity ukazują się w Złotej Kolekcji.

W Toruniu zaprezentuje najlepsze utwory ze swojego dorobku. Zaśpiewa też piosenki ze swojej najnowszej płyty "Inna bajka".

Niedziela. Aula UMK (ul. Gagarina 11) w Toruniu - godz. 18; bilety: 50 zł, 40 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji