Artykuły

Kraków. Jubileusze i nagrody w Operze

3 lutego 2008 po spektaklu operetki Karola Szymanowskiego Loteria na mężów czyli Narzeczony nr 69 zostanie wręczona nagroda Fundacji im. K. Szymanowskiego dla realizatorów spektaklu - Józefa Opalskiego, reżysera oraz Wojciecha Graniczewskiego, autora współczesnego pomysłu i tekstu teatralnego) "za przywrócenie w 2007 roku do życia po stu latach zapomnienia dzieła Karola Szymanowskiego Loteria na mężów, za stworzenie spektaklu ukazującego nieznane dotąd walory sceniczne muzyki Szymanowskiego".

Światowa prapremiera operetki Loteria na mężów odbyła się 5 listopada na scenie w Teatrze im. J. Słowackiego w ramach obchodów Roku Karola Szymanowskiego.

Spektaklem tym swoje jubileusze artystyczne będą obchodzić znani i lubiani artyści Opery Krakowskiej: Kazimierz Różewicz i Franciszek Makuch.

Ponadto gośćmi specjalnymi będą: Teresa Wessely-Mackiewicz, Jolanta Kaczorowska, Irena Celińska-Głodek, które również będą świętować swoje jubileusze.

Teresa Wessely-Mackiewicz (sopran koloraturowy) - Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Solistka Opery Krakowskiej od 1957 roku, jej dorobek artystyczny to ponad 30 pozycji repertuarowych. W historycznym przedstawieniu Rigoletta (1954) zaśpiewała partię Hrabiny Ceprano. Najbardziej ceni sobie role, w których śpiewała partie koloraturowe. Dyrektor Ewa Michnik w latach 80-tych powierzyła jej stanowisko pedagoga solistów, a później asystenta reżysera przy operach barokowych. Partnerowała Teresie Żylis-Garze i wielu wybitnym polskim śpiewakom. W swoim repertuarze ma m.in.: partię Violetty z opery G. Verdiego Traviata, tytułową rolę w operze Łucja z Lammermoor, partie Despiny

w Cosi fan tutte W.A. Mozarta, Noriny w Don Pasquale, Małgorzaty w Fauście.

Jolanta Kaczorowska (sopran) - Jubileusz 45-lecia pracy artystycznej. Solistka Opery od 1963-1969, a potem od 1977. Po otrzymaniu dyplomu zaangażowana została do Operetki Śląskiej w Gliwicach. W latach 1972-1977 śpiewała w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Artystka w swoim repertuarze ma kilkadziesiąt różnorodnych partii, zarówno pierwszoplanowych, drugoplanowych jak i charakterystycznych. Do nich należą: Adelajda w Ptaszniku w Tyrolu, Saffi w Baronie cygańskim, Silva w Księżniczce czardasza, Sonia w Carewiczu Pepi w Wiedeńskiej krwi, Angela Didier w operetce Hrabia Luxemburg, Mańka w Karierze Nikodema Dyzmy, Midini w Róży Stambułu, Iryda w Kaperze królewskim, Luba w Sewastopolskim walcu, Nelly w Sztygarze, i wiele innych.

Irena Celińska-Głodek (akompaniator) -Jubileusz 45-lecia pracy artystycznej. Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie akompaniamentu prof. Zbigniewa Jeżewskiego. Po studiach od 1963 r. objęła stanowisko korepetytora muzycznego solistów Opery Krakowskiej, współpracując z nimi przy ponad 66 operach, operetkach i musicalach do chwili obecnej. Pracowała również jako wykładowca

w Akademii Muzycznej. Dokonała licznych nagrań radiowych i telewizyjnych. Koncertowała w kraju

i zagranicą. Akompaniowała kilkakrotnie na międzynarodowych konkursach wokalnych. W dorobku ma wiele nagrań.

Franciszek Makuch (tenor) - Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Solista Opery od 1968 roku. Solista operowy i operetkowy. W swoim dorobku artystycznym ma ponad 40 ról m.in.: Norman w Łucji z Lammermoor G. Donizettiego; Dancairo w Carmen G. Bizeta; Spoletta w Tosce G. Pucciniego; Andreas, Cochenille, Pitichinacio, Franciszek w Opowieściach Hoffmana J. Offenbacha; Janczi w Wiktorii i jej huzarze P. Ábraháma; Iwan w Carewiczu F. Lehára; Koloman Żupan w Hrabinie Maricy E. Kálmána. Jest obdarzony zmysłem scenicznego komizmu i doskonale sprawdza się w rolach charakterystycznych. Niezwykle utalentowany, potrafi czarować głosem i dowcipem. Występował na scenach teatrów Szwajcarii, Francji, Włoch, Holandii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Izraela.

Kazimierz Różewicz (tenor) - Jubileusz 45-lecia pracy artystycznej. Solista Opery od 1968 roku. Solista operowy i operetkowy. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie. W swoim dorobku artystycznym ma wiele ról operowych i operetkowych: Książe Su-Czong i Czang w Krainie uśmiechu, Damazy w Strasznym dworze, Camil w Wesołej wdówce, Jan Strauss w Królu walca, Boni, Feri, Książe w Księżniczce czardasza, Armand Brissard w Hrabinie Luxemburg, Wołodia w My chcemy tańczyć, Adam w Ptaszniku z Tyrolu, Horacy w Hello, Dolly, Klagler w Wiedeńskiej krwi, Józef Seradela w Kuzynku z księżyca, Tobiasz Helgoland w światowej prapremierze operetki K. Szymanowskiego Loterii na mężów czyli Narzeczony nr 69.

Najbliższe spektakle Loterii na mężów odbędą się 3, 4 lutego 2008

Rezerwacja biletów:

Dział Marketingu: 012 628 91 13, 628 91 15, bilety@opera.krakow.pl

Sprzedaż biletów: kasa Opery w gmachu Teatru im. J. Słowackiego, tel.: 012 421 16 30,

e-mail: kasa.opera@neostrada.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji