Artykuły

Nieco spóźnione rozważania (fragm.)

W atmosferę zastoju w stołecznym życiu teatralnym przed XX Zjazdem wdarł się łódzki teatr z przedstawieniem mającym posmak politycznego pieprzyka: "Łaźnia"! Cała Warszawa tłoczyła się u wrót Teatru Narodowego. Zobaczyliśmy "Łaźnię" dziwną, jak na owe czasy - ekstrawagancką, ale jasną i zrozumiałą dla każdego.

Cechą charakterystyczną Dejmkowego przedstawienia było nie tylko śmia­łe odczytanie wściekłej satyry Majakowskiego, ale uaktualnienie sztuki napisanej przed dwudziestu pięciu laty. Inscenizator wypunktował wszystkie momenty polityczne, podkreślił satyrę społeczną i nie ograniczając się do pra­cy nad tekstem uruchomił wszelkie możliwości inscenizacyjne, wysuwając na pierwszy plan scenografa. Wówczas oszołomiły Warszawę nie tylko mon­strualne biurka piekielnych biurokra­tów oraz cyrkowo wymalowane obli­cza Pobiedonosikowów. Zagrały niesły­chaną aktualnością strzyżone na jeża czupryny dygnitarzy (mało kto zdobył się wówczas na odwagę podzielenia się tym spostrzeżeniem ze swoim sąsiadem)

Każde słowo padające ze sceny znaj­dowało rezonans na widowni, która je natychmiast kwitowała grzmotem oklasków. Dejmek się i tym razem nie omylił: była za pięć dwunasta.

Gdy w kilka miesięcy potem Skuszanka pokazała Szekspira - było juz po burzy. Po wielkich wstrząsach na­stąpił spokój, rozwaga i refleksja. Do­konywał się coraz głębszy rozrachunek z przeszłością.

"Miarka za miarkę" została ukazana przez teatr nowohucki jako dramat po­lityczny o nadużyciu władzy.

Przerażająco współczesna była góru­jąca nad całością wieżyczka rodem z koncentratu, i ów żołnierz w bojo­wym hełmie kroczący miarowo po mu­rze, strzegący naszych myśli i sumień, i kostiumy błyszczące plastikiem, i wreszcie transparenty z podobizną na­miestnika. Nikt na widowni nie miał wątpliwości, że jest to jeszcze jeden argument w dyskusji o tzw. wypacze­niach. Nawet nie mieli ich niektórzy krytycy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji