Artykuły

Zakopane: premiera sztuki Barabasz w Teatrze Witkacego

"Barabasz" w reż. Andrzeja Dziuka w Teatrze im. Witkacego w Zakopanem. Recenzja Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Zakopiański Teatr Witkacego przygotował nową sztukę zatytułowaną "Barabasz" w oparciu o tekst noblisty Para Lagerkvista. Napisane ponad pół wieku temu egzystencjalne dzieło o poszukiwaniu wiary dzięki aktorom, muzyce i scenografii - zyskało na aktualności.

Barabasz w interpretacji Krzysztofa Najbora jest bardzo wiarygodny jako zagubiony zbrodniarz, próbujący bezskutecznie zrozumieć znaczenie cudów w swoim życiu i nie potrafiący zrozumieć istoty chrześcijaństwa. Na scenie bardzo dobrze sekundują mu Dorota Ficoń, Adrianna Jerzmanowska, Jaga Siemaszko, Andrzej Bienias, Bartłomiej Chowaniec i Krzysztof Łakomik. Uwagę przykuwa szczególnie Bienias jako Apostoł oraz Łakomik, wcielający się w postać Prokuratora.

Autorem znakomitej muzyki jest Paweł Steczkowski, lider zespołu Ludofoniarze i członek rodzinnego "klanu" Steczkowskich. Napisane przez niego nuty inspirowane są muzyką wschodu, a sam twórca pojawia się na scenie jako Pieśniarz Dawidowy. Niezwykłą scenografię zaprojektował warszawski artysta Rafał Zawistowski, który od kilku lat współpracuje z zakopiańskim teatrem. Wyczarowana przez niego na scenie Jerozolima jest jednym z najmocniejszych punktów spektaklu.

Spektaklowi patronuje Ambasada Szwecji, a dzięki współpracy ze Związkiem Artystów "Lyktan" w foyer Teatru Witkacego zawisły dzieła współczesnych artystów szwedzkich. Przedstawienie oglądała już Jolanta Szutkiewicz, autorka polskiego przekładu powieści. Tłumaczka przyznała, że nie spodziewała się tak nowoczesnej interpretacji Lagerkvista.

Spektakl będzie można zobaczyć w Zakopanem 21, 22 i 23 lutego podczas Dni Teatru Witkacego i jego 27 urodzin.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji