Artykuły

Szczecin. Nominacje do Bursztynowego Pierścienia

Rozdano nominacje do nagród głównych plebiscytu teatralnego Bursztynowy Pierścień 2004 - pięciu przedstawieniom i siedmiu aktorom scen szczecińskich.

Plebiscyt organizowany przez naszą redakcję oraz Towarzystwo Przyjaciół Szczecina i TVP Szczecin jest już XXIII edycją tej zabawy, a po raz dziesiąty odbywa się w formule plebiscytu publiczności poprzedzonego nominacjami jury.

Nominacje rozdane!

Komisja Nominacyjna Plebiscytu Bursztynowy Pierścień - organizowanego przez "Kurier Szczeciński", Towarzystwo Przyjaciół Szczecina i TVP Szczecin - w składzie - Teresa Lemke (TPS), Grzegorz Fedorowski i Ireneusz Paczkowski (TVP Szczecin), Małgorzata Frymus (Polskie Radio Szczecin), Robert Cieślak (Uniwersytet Szczeciński), Piotr Michałowski ("Pogranicza") oraz - reprezentujący "Kurier" - Maciej Deuar i Artur D. Liskowacki - przyznała wczoraj nominacje dla spektakli i aktorów, którzy będą się ubiegać o Pierścienie za najlepsze przedstawienie oraz dla najlepszego aktora sezonu 2003/2004.

W kategorii przedstawienie sezonu - nominowano: "Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)" Adama Longa, Daniela Singera i Jessa Einfielda - we wspólnej reżyserii Arkadiusza Buszki, Konrada Pawickiego i Pawła Niczewskiego, ze scenografią Wandy Kowalskiej (Piwnica przy Krypcie), "Wa-

riacje enigmatyczne" Erica-Emmanuela Schmitta w reż. Tatiany Malinowskiej-Tyszkiewicz, z dekoracją i kostiumami Katarzyny Banuchy (Teatr Polski), "Wyzwolenie" S. Wyspiańskiego w reż. Anny Augustynowicz, ze scenografią Marka Brauna (Teatr Współczesny), "Tristana i Izoldę" w reżyserii i adaptacji Ireny Jun, scenografią Jerzego Kaliny i kostiumami Aleksandry Semenowicz (Teatr Współczesny), "8 dni stworzenia świata" w reżyserii i według scenariusza Krzysztofa Rau, we współpracy plastycznej Małgorzaty Mac i z opracowaniem muzycznym Piotra Klimka (Teatr Lalek "Ple-ciuga").

W kategorii aktor sezonu - nominowano: Wojciecha Brzezińskiego - za rolę Tristana w "Tristanie i Izoldzie" (Teatr Współczesny), Grzegorza Falkowskiego za rolę Konrada w "Wyzwoleniu" (Teatr Współczesny), Michała Janickiego za rolę Erica Larsena w "Wariacjach enigmatycznych" (Teatr Polski), Barbarę Kubiak za rolę Halki w "Halce" Moniuszki w reż. Artura Hofmana i pod kierownictwem muzycznym Warcisława Kunca (Opera na Zamku), Wiesława Orłowskiego za rolę Donny'ego w "Poruczniku z Inishmore" Martina McDonagha w reż. Krzysztofa Rekowskiego (Teatr Współczesny), Pawła Niczewskiego za rolę w "Dziełach wszystkich Szekspira" (Piwnica przy Krypcie) oraz Jacka Polaczka za rolę Abla Znorki w "Wariacjach enigmatycznych" (Teatr Polski).

Dokonując wyboru komisja rozpatrywała 23 premiery minionego sezonu. Ostatecznie pod uwagę wzięła kandydatury 11 spektakli i 20 aktorów. Na posiedzeniu przyznano też tradycyjną już (w tym roku przyznaną po raz dziesiąty) pozaplebiscytową nagrodę Oko Recenzenta. Kto będzie jej laureatem, dowiemy się jednak - tak jak zawsze - dopiero podczas finału plebiscytu.

W tym roku odbędzie się on 29 listopada w Teatrze Współczesnym. Wtedy też poznamy laureata Srebrnej Ostrogi - nagrody TPS przyznawanej młodemu artyście teatru oraz nagrody Złotego Gongu - dla aktora sezonu w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym.

Kupony plebiscytu Bursztynowy Pierścień 2004 ukazywać się będą na naszych łamach od najbliższego tygodnia do 25 listopada.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji