Gniezno. Kolberger na Verba Sacra w Archikatedrze
Na zaproszenie Metropolity Gnieźnieńskiego abpa Henryka Muszyńskiego i Prezydenta Gniezna Jacka Kowalskiego, patronów tegorocznego Dnia Judaizmu, 17 stycznia o godz. 19 w Archikatedrze Gnieźnieńskiej odbędzie się prezentacja Verba Sacra, poświęcona dziejom Abrahama. Fragmenty Księgi Rodzaju recytować będzie Krzysztof Kolberger (na zdjęciu).
Jak pisze w swoim komentarzu ks. dr Paweł Podeszwa Abraham był człowiekiem roztropnego dialogu i życzliwości wobec innych. Zdolny do porozumienia z Lotem, nie narzucił mu własnego zdania, ale pozwolił wybrać miejsce osiedlenia się (13,1-18), pośpieszył na pomoc zagrożonym krewnym (14,1-24), zanosił prośbę do Boga za grzesznych mieszkańców Sodomy i Gomory, prowadząc wzruszający targ o zmniejszenie liczby sprawiedliwych niezbędnej dla ocalenia obu miast (18,1-33), prowadził negocjacje z Chetytami o kupno pola na grób dla zmarłej żony (23,1-20). W ten sposób Abraham staje się także patronem autentycznego dialogu, szczególnie między trzema wielkim religiami monoteistycznym (judaizmem, chrześcijaństwem i islamem), dla których patriarcha jest jedną z najważniejszych postaci, stojącą u początku wspólnej drogi ludzkości, która potem rozdziela się i biegnie w trzech kierunkach wyznaczonych kolejno przez Mojżesza, Jezusa Chrystusa i Mahometa.
Oprawa muzyczna przygotowana przez Chór Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu z pewnością zadowoli najwybredniejszych znawców muzyki żydowskiej. Jedyny w Polsce chór synagogalny wykona pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka 8 utworów, takich kompozytorów: Salomon Sulzer (1804-90) - Adonaj, Adonai, Moritz Deutsch (1818-92) - Alleluja Awde Adonai, Samuel Naumbourg (1816-80) - Mismor Lesodoh, Louis Lewandowski (1821-90) - Enosch K'hozir Jomow.
Verba Sacra to projekt interdyscyplinarny artystyczno-naukowo-religijny, w ramach którego odbyły się 72 publiczne prezentacje Biblii oraz największych dzieł literatury polskiej i obcej w wykonaniu aktorów polskich. Realizację rozpoczęto w styczniu 2000 roku w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu, w formie cyklu "Modlitwy katedr polskich".
Kolejne edycje cyklu odbywają się w katedrach, bazylikach, kolegiatach: Bielska - Białej, Częstochowy, Gdańska, Gniezna, Katowic, Krakowa, Legnicy, Lublina, Pelplina, Radomia, Torunia, Warszawy, Wejherowa, Wrocławia.