Artykuły

Wizyta starej kobiety

Różewicz nie cierpi teatru zewnętrz­nego. Teatru, gdzie ważkie problemy świata wpisane są w banalne trójkąty, zamknięte w czterech ścianach, równie nierzeczywistych jak istnienie scenicz­nych bohaterów. Różewicza interesuje wyłącznie teatr wewnętrzny, który no­si w sobie każdy z nas. Teoria ta wy­gląda imponująco. Jak szampanskoje i frukfy w starej anegdocie. A konkrietno? Z tym jest dużo gorzej... Nic tu nie pomaga gra bez reguł, gdzie wszystko może się zdarzyć, wszystko zostanie rozgrzeszone - autorytetem i rangą autora. To nie przypadek, iż w programach teatralnych zawsze przedrukowywane są wiersze. Od lat już Różewicz-poeta żyruje weksle Różewicza-dramaturga, Różewicza- scenarzysty.

Stara kobieta nie wysiaduje nowej dramaturgii. To wszystko już było. Becketta zdrowiej oglądać w orygi­nale niż w tej nieudolnej kompilacji. Teatr wewnętrzny - zgoda. Ale niech to nie będzie teatr pseudonowoczesnego banału. Technika awangardowego pisania ma również swoje jelenie na rykowisku. Metafory z udziałem ślep­ców, wymowa śmietników - mój Bo­że, jak to już dawno przyswoiła sobie nasza wyobraźnia. Turpizm spoczciwiał. Nie szokuje nikogo.

Warstwa intelektualna sztuki przy­pomina żywo wygłupy studenckich teatrzyków lat pięćdziesiątych. Wystar­czyło zgasić światło, by wszyscy wi­dzieli aluzję. Wreszcie - dowcip Ró­żewicza... Dowcip abstrakcyjny ma także swoją konstrucję. Nic nie po­może tłumaczenie, że to na niby, że to chwyty parodystyczne. Podejrze­wam, iż Różewiczowi naprawdę podo­ba się żarcik o majtkach na Wacię. Zwierza się autor Starej Kobiety w "Biografii sztuki teatralnej": "Kaleczę sobie język i nogi o dowcipy"... Kry­tyka nie zawsze powinna być leukoplastem, kojącym te rany.

Tyle o tekście.

Trafił on do rąk znakomitego re­żysera (Jarocki), pomysłowego sceno­grafa (Krakowski) i ambitnego zespo­łu. Dzięki temu widowisko (w sensie teatralnym) jest naprawdę zachwyca­jące. Tempo, ruch i pomysły, pomy­sły, pomysły... Dzięki temu pub­liczność wysiaduje na tej mistyfi­kacji. Wrocławscy artyści potrafili nas bowiem wyprowadzić z chaosu Różewiczowskiego porządku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji