Artykuły

Wrocław. Powstanie ośrodek im. Tymoteusza Karpowicza

We Wrocławiu powstanie ośrodek imienia Tymoteusza Karpowicza [na zdjęciu], zmarłego w 2005 r. wybitnego poety. Na jego czele ma stanąć Jan Stolarczyk, do niedawna redaktor naczelny Wydawnictwa Dolnośląskiego.

Za kilka tygodni Jarosław Broda, dyrektor wydziału kultury urzędu miejskiego, pojedzie do Chicago po księgozbiór poety i własnoręcznie zrobione przez niego meble. To pierwszy etap "sprowadzania" Karpowicza do Wrocławia. Zmarły w USA poeta nie pozostawił spadkobierców w prostej linii.

- Z tej przyczyny sytuacja prawna dotycząca spuścizny po nim jest skomplikowana - tłumaczy Broda. - Nadal trwa prowadzone przez władze federalne postępowanie spadkowe. Marzy nam się, by jego rękopisy, w tym słynne fiszki, na których notował uwagi na dosłownie każdy temat, trafiły do Ossolineum. Na razie nie jest to możliwe, bo, podobnie jak przedmioty o prostej do określenia wartości materialnej, wchodzą w skład masy spadkowej.

Na razie jednak miasto Wrocław podpisze umowę darowizny z Muzeum Polskim w Chicago. Tam właśnie trafiły zabezpieczone przez przyjaciół poety księgozbiór i własnoręcznie zrobione przez poetę meble. Amerykański zarządca majątku Karpowicza uznał je za przedmioty bezwartościowe i zgodził się na ich przejęcie przez chicagowskie muzeum.

- Muzeum Polskie przekazuje nam 250 pudeł z książkami - tłumaczy dyrektor Broda. - Nie wiemy, co się w nich znajduje. Może będą tam notatki poety, jakieś zapiski. Trzeba będzie to wszystko zinwentaryzować.

Do Wrocławia mają też przyjechać zrobione przez Karpowicza meble kuchenne, krzesła, biurko, stolik nocny.

Wszystko to ma znaleźć się w przyszłym ośrodku imienia Karpowicza, który ma powstać przy Miejskiej Bibliotece Publicznej. Inwentaryzacją księgozbioru zajmie się Stolarczyk, współzałożyciel i były redaktor naczelny Wydawnictwa Dolnośląskiego, edytor wierszy Karpowicza.

Miasto chciałoby umieścić zbiory w lokalu przy ul. Piłsudskiego - w tym samym miejscu, w którym do niedawna mieściło się biuro Samoobrony. Lokal podlega Zarządowi Zasobu Komunalnego, ale partia po przegranych wyborach nie zdała jeszcze nieruchomości.

Kolejnym przedsięwzięciem miasta związanym z Karpowiczem ma być stworzenie ośrodka dla tłumaczy literatury polskiej na obce języki.

- Chcielibyśmy, żeby mieścił się w dawnej willi poety na Krzykach - marzy dyrektor Broda. - Ale to na razie dalekie plany, bo status prawny tej nieruchomości jest wciąż nierozstrzygnięty.

***

Tymoteusz Karpowicz

Poeta, prozaik i dramaturg. Urodził się w 1921 r. w Zielonej koło Wilna, zmarł w czerwcu 2005 r. w Chicago. Debiutował w 1948 r. tomikiem "Żywe wymiary". Był redaktorem tygodnika "Sygnały", miesięcznika "Odra". W roku 1973 wyemigrował z Polski. Na stałe osiadł w Chicago w USA, gdzie pracował na University of Illinois. Ostatni jego tom wierszy "Słoje zadrzewne" był nominowany do nagrody Nike.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji