Artykuły

Lublin. Wybierz Grand Prix Kultury Lublin 2007

Wybraliśmy i krótko przypominamy dziesięć wydarzeń, które uważamy za ważne dla kultury Lublina AD 2007. To wachlarz różnorodności, która współtworzy kulturalny pejzaż miasta i buduje markę Lublina jako miasta kultury. Które wydarzenie jest najważniejsze?

To zarówno wydarzenia elitarne jak i kierowane do szerokiej publiczności, festiwale i konkretne spektakle, dzieła indywidualne i zbiorowe, decyzje inwestycyjne oraz honorowe. Wybór ten odzwierciedla również nowe tendencje i zjawiska, przede wszystkim fakt, że kultura ze swoich przybytków stara się wyjść bliżej ludzi, na ulice - aby zyskać nowych odbiorców, że wciąż rozwijają się imprezy o trwałym miejscu w kalendarzu, że nie brakuje poszukiwań artystycznych i eksperymentów wykorzystujących wielość tradycji i bogactwo ludzi, którzy kulturę tworzą. 31 stycznia wybierzemy dwóch laureatów, podwójne Grand Prix Kultury Lublin 2007.

Jednego laureata wskażemy my, drugiego - państwo, czyli nasi czytelnicy. Jednakże nie oczekujemy od państwa głosowania, lecz listów i e-maili z uzasadnieniem (krótszym lub dłuższym), które z przedstawionych wydarzeń jest najważniejsze, najbardziej cenne, twórcze, perspektywiczne itd. W plebiscycie czytelników wygra zatem nie ta kandydatura, która dostanie najwięcej głosów, lecz ta najlepiej i najciekawiej uzasadniona. Będziemy państwa listy publikować, zaś autor tego listu, który zrobi na nas największe wrażenie, zostanie zaproszony na bal "Gazety" 3 lutego, podczas którego wręczymy honorowe nagrody laureatom Grand Prix Kultury Lublin 2007.

Na państwa propozycje czekamy do 31 stycznia, wyniki ogłosimy 2 lutego. Prosimy pisać: "Gazeta Wyborcza", 20-076 Lublin, ul. Krakowskie Przedmieście 39, e-mail: redakcja@lublin.agora.pl

*Noc Kultury

Wydarzenie bezprecedensowe i przełomowe, które udowodniło, że mieszkańcy Lublina są ciekawi... swojego miasta i tego, co ma ono w kulturze do zaoferowania. Z domów wyszli najbardziej zagorzali domatorzy. Dawno nie widziano takich kolejek na spektakle, koncerty, wystawy i pokazy, a Stare Miasto, jego zaułki, kafejki i puby pękały w szwach. Tłum szturmował zarówno dziedziniec dominikanów, gdzie grał spektakle teatr "Gardzienice", jak i wirydarz Centrum Kultury, gdzie wystawiano "Ferdydurke". Na placu Litewskim grała orkiestra garnizonowa, a laureat Paszportu "Polityki" Robert Kuśmirowski dał koncert muzyki eksperymentalnej o północy przy lubelskim magistracie. Imprez nie dało się policzyć, było ich kilkaset.

* Remont Teatru Starego

To przełom w polityce inwestycyjnej miasta: ruszył remont od 20 lat pustego i popadającego w ruinę obiektu przy ul. Jezuickiej, jednego z najstarszych budynków teatralnych w Polsce, który z czasem (po remoncie) z pewnością stanie się kolejną wizytówką Lublina. Remont potrwa kilka lat. Dzięki decyzji o podjęciu remontu uda się wykorzystać 9 mln zł z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

* Honorowe obywatelstwo Lublina dla Rity Gombrowicz

"Akt ten jest wyrazem naszej wdzięczności i uznania dla zasług Pani związanych z pieczą nad najlepszym nurtem naszego intelektualnego i kulturowego dziedzictwa w postaci twórczości Witolda Gombrowicza i nieustającym wysiłkiem na rzecz przywrócenia tego znakomitego twórcy naszemu narodowi" - głosi uzasadnienie decyzji radnych. Dlaczego w Lublinie? Bo tu twórczości Gombrowicza poświęca się wiele przedsięwzięć artystycznych. Dzięki honorowemu obywatelstwu Rita Gombrowicz stała się ambasadorem Lublina w świecie. To nowa jakość w budowaniu wizerunku miasta.

*"Idiota" [na zdjęciu] w Teatrze Osterwy

Bardzo ambitne i trudne teatralnie przedsięwzięcie: Krzysztof Babicki zrealizował znakomitą adaptację jednej z najbardziej fascynujących powieści Fiodora Dostojewskiego, łącząc wierność oryginałowi ze współczesnym rysem postaci księcia Myszkina i Rogożyna. Obok Szymona Sędrowskiego swój talent ujawnił Krzysztof Olchawa.

* Książka o Czechowiczu

Poznajemy wielkich tamtych czasów - literatów i malarzy, ale i drukarzy, nauczycieli, nawet sławnych kelnerów z legendarnych kawiarni i restauracji. Jedyna w swoim rodzaju książka, która portretuje Józefa Czechowicza poprzez Lublin jego czasów. Książkę "Czechowicz. W poszukiwaniu ukrytego miasta" wydał Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, wzbudzając zrozumiałą zazdrość wśród innych badaczy lubelskiego poety.

* "Klątwa" w Nadrzeczu

Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu w Nadrzeczu stał się miejscem spotkania artystów z różnych światów. Pod okiem reżysera Janusza Opryńskiego (o rodowodzie alternatywnym) pracowali aktorzy scen warszawskich i lubelskich, muzykę wzorowaną na archaicznych pieśniach ludowych przygotował Jan Bernad ze swoją Szkołą Muzyki Tradycyjnej, a scenografię wzniósł Jarosław Koziara.

*Beethoven na placu Litewskim

W 690. rocznicę lokacji miasta w centrum miasta orkiestra symfoniczna Filharmonii Lubelskiej, trzy chóry - Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz soliści wykonali IX Symfonię d-moll op. 125 Beethovena. Przewodni temat IX Symfonii z "Odą do radości" jest doskonale znany na całym świecie: to obecnie hymn Unii Europejskiej.

*Dramaturgia rosyjska na Konfrontacjach Teatralnych

Wyrosłe z tradycji dawnego teatru alternatywnego lubelskie Konfrontacje Teatralne szukają nowej formuły programowej, próbując zarówno zdać sprawę z różnorodności współczesnego teatru, jak i przybliżyć konkretne dramaturgie - tym razem rosyjską. Bardzo podobał się moskiewski Teatr Doc z dwiema sztukami w reżyserii Iriny Keruczenko, "Cekaemistą" i "Fantomem bólu".

* "Transgresje" w Galerii Białej

Wystawa zajęła niemal dwadzieścia pomieszczeń Centrum Kultury, podobnie jak pokaz Biała Nova sprzed trzech lat. Była to wielka manifestacja młodych talentów i stylów, potwierdzająca potencjał środowiska, jaki wytwarza wydział artystyczny UMCS.

* Spotkania Teatrów Tańca

To impreza, która urosła do rangi poważnego, o bardzo ciekawym programie międzynarodowego festiwalu, który ku zaskoczeniu obserwatorów gromadzi coraz liczniejszą i młodą publiczność. Spektakle pokazało 21 teatrów z całej Europy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji