Artykuły

Kraków. "Wesele" według Gezy Bodolaya

Wszyscy Polacy, a zwłaszcza krakowianie znają "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Wszyscy chyba też znają historię ślubu i wesela w podkrakowskich Bronowicach poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną.

Wtedy to Stanisław Wyspiański, oczarowany muzyką, feerią barw i niezwykłością owego zdarzenia, sięgnął po pióro. Niewiele jednak brakowało, a sztuka ta nie powstałaby w ogóle. Na kilka bowiem dni przed uroczystością Stachu odmówił świadkowania na ceremonii. Na szczęście między artystami szybko zapanowała zgoda...

"Wesele" niezwykle często gości na deskach teatrów - jest chyba najczęściej wystawianą polską sztuką! Prawie zawsze wydarzenie to przedstawiane jest z rodzimego, polskiego, punktu widzenia.

Tym razem w Teatrze Słowackiego w najnowszej wersji dramatu nasze narodowe przywary pokaże Geza Bodolay, ceniony w świecie węgierski reżyser teatralny. W Polsce znany między innymi z realizacji spektaklu "Śmierć Dantona" Georga Büichnera, prezentowanego podczas XVII Festiwalu Teatralnego Kontakt w Toruniu w maju 2007 roku.

Bodolay wystawił już "Wesele" kilka lat temu w Budapeszcie w Teatrze im. Józefa Katony (w tłumaczeniu Gyórgy Spiró). Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to pierwsze spotkanie tego twórcy z polską dramaturgią. Prócz utworów Wyspiańskiego artysta równie chętnie sięga po teksty Mrożka czy Jasieńskiego.

U Bodolaya ciekawe wydaje się spojrzenie na współczesność naszego kraju, na jego problemy, słabości i błędy. Siłą inscenzacji zaprezentowanej przez tego twórcę jest niezwykle świeże połączenie znajomości realiów i kultury z neutralnym spojrzeniem na Polskę i Polaków.

Premiera "Wesela", która odbyła się 16 marca 1901 r. w Teatrze Miejskim (dzisiejszym Teatrze im. J. Słowackiego), wzbudziła niesamowite emocje w artystycznym świecie Krakowa. Ciekawe, czy tak też będzie tym razem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji