Artykuły

Kraków. Dyplomowy Brecht Miśkiewicza w PWST

"Dobrego człowieka z Seczuanu", inscenizację dramatu Bertolta Brechta z 1940 roku, przygotował w krakowskiej PWST Paweł Miśkiewicz.

"Od dwóch tysięcy lat słychać wołanie, że taki świat, jak obecny, nie może dalej istnieć. Trzeba zmienić świat albo ludzi. Ale jak? Podobno trzech najwyższych bogów wędruje po całym świecie i szuka tego jednego, kto by był dobry z natury i nie stał się gorszy. Ten jeden zupełnie wystarczy, a wszystko zmieni się na dobre. Podobno chce się zatrzymać też tu - w Seczuanie" - tak w skrócie można określić przesłanie zawarte w sztuce Bertolta Brechta "Dobry człowiek z Seczuanu", będącej opowieścią o trzech bogach i dobrej Szen Te. Inscenizację dramatu z 1940 roku przygotował w krakowskiej PWST Paweł Miśkiewicz.

Premiera spektaklu dyplomowego studentów IV roku Wydziału Aktorskiego odbędzie się 14 bm. o godz. 19 na scenie pod Sceną im. Wyspiańskiego. Autorką scenografii jest Barbara Hanicka.

Bertolt Brecht, niemiecki pisarz, reżyser był autorem dramatów wystawianych w teatrze awangardowym Deutsches Theater. Rozszerzający się w Niemczech nazizm spowodował, że pisarz opuścił swój kraj, wyjeżdżając na emigrację do Danii, Szwecji, Finlandii, USA. Po powrocie założył w NRD, w 1949 roku głośny zespół teatralny Berliner Ensemble. Od 1950 r. został członkiem Akademii Sztuki NRD, przyjął jednocześnie obywatelstwo austriackie. Był zwolennikiem sztuki zaangażowanej, zbuntowanej wobec ideologii mieszczańskiej i militaryzmowi. Koncepcję teatru epickiego sformułował w książce "Mały organon dla teatru", opowiadając się przeciwko iluzjonizmowi w sztuce, co miało ułatwić stworzenie intelektualnego dystansu, tzw. efektu obcości nakłaniającego widza do ideowej refleksji.

Spektakle przedpremierowe odbędą się 12 i 13 bm. o godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji