Artykuły

Rzeszów. Teatr Maska w święta pod palmami

Dwaj aktorzy rzeszowskiego Teatru Maska spędzą święta w Tunezji. Ale pojechali tam do pracy. Będą reprezentować Polskę na 22. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci

Bogusław Michałek i Andrzej Piecuch z rzeszowskiego teatru lalek polecą do tunezyjskiego miasta Nabeul już 25 grudnia. Od kilku dni jest tam Ewa Piotrowska, dyrektor artystyczny Maski. W Tunezji spędzą święta i zostaną tam do 30 grudnia.

Na tegoroczną edycję festiwalu w Nabeulu zaproszono teatry z Meksyku, Arabii Saudyjskiej, Kamerunu, Turcji, Włoch, Serbii, Luksemburga, Japonii, Wenezueli, Brazylii i Egiptu. Ideą przewodnią festiwalu jest pokazanie dzieciom poprzez wielość tradycji i kultur różnych sposobów patrzenia na świat i człowieka.

Maska, jedyny teatr z Polski obecny na festiwalu, zaprezentuje tunezyjskim dzieciom zrealizowany w technice teatru cieni spektakl Bogusława Michałka pt. "Okno". Jego rzeszowska premiera miała miejsce dawno, bo jeszcze w 1998 roku. Dyrekcja teatru uznała jednak, że to przedstawienie ma najbardziej uniwersalne przesłanie. Składa się z kilku luźno powiązanych improwizowanych scenek. Jest oparty na kontraście bieli i czerni, światła i cienia; jest zabawą plastycznymi, graficznymi formami. W przedstawieniu brzmi muzyka akordeonowa, pada kilka słów wypowiedzianych w niezrozumiałym języku.

Nie bez znaczenia jest także ekonomia - w spektaklu bierze udział tylko dwóch aktorów. - Koszty udziału naszego teatru w festiwalu organizatorzy pokrywają tylko częściowo. Resztę wyłożył urząd miasta - tłumaczy Antoni Borek, dyrektor Maski.

Dla rzeszowskiego teatru lalek wyjazd do Tunezji to także szansa na zaproszenie na kolejny prestiżowy festiwal. Na widowni w Nabeulu będzie bowiem Korin Sakuran, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Teatralnej dla Dzieci i Młodzieży w Osace, który chce wyłowić najciekawsze, przedstawienia, aby zaprosić je do wzięcia udziału w festiwalu w Japonii.

Koniec tego roku był szczególnie dla Maski udany. W ciągu ostatnich trzech miesięcy rzeszowski teatr zdobył kilka nagród. "Mitologia Greków - interpretacje" otrzymała nagrodę za scenografię i muzykę na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalkowych "Pierrot" w Starej Zgorze w Bułgarii, a "Chłopczyka z albumu" nagrodzono za reżyserię i scenografię na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji