Artykuły

Gdańsk. Prezydent i marszałek wybudują teatr szekspirowski

Za parę tygodni powstanie w Trójmieście nowa ważna instytucja kultury - Gdański Teatr Szekspirowski. Jej głównymi zadaniami będzie organizacja Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego i odbudowa budynku teatru elżbietańskiego.

GTS przejmie te cele od Fundacji Theatrum Gedanense, która jest jednym z organów powołujących do życia nową instytucję. Pozostałe to miasto Gdańsk i Urząd Marszałkowski województwa pomorskiego. - Taka inicjatywa wydaje się logiczna - mówi Władysław Zawistowski, dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego. - Fundacja, z całym szacunkiem dla wykonanych przez nich prac, to przedsięwzięcie prywatne. Czas już wznieść się na wyższy poziom organizacyjny. Pomoże to choćby w staraniach się o środki z Unii Europejskiej. Jak inaczej można pokazać, że Fundacja ma pełne poparcie obu samorządów? Wystawić pisemne zaświadczenie? GTS ma oficjalnie powstać najpóźniej do końca stycznia przyszłego roku. Miasto i województwo na bieżącą działalność instytucji zatwierdziło w swoich budżetach na 2008 roku po 600 tys. zł. Fundacja Theatrum Gedanense wniesie do GTS-u działkę, na której stał historyczny budynek oraz gotowy projekt architektoniczny nowego teatru [na zdjęciu], przygotowany przez Włocha Renato Rizziego . GTS zorganizuje przyszłoroczny - już 12. z kolei - Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski, realizować będzie także własne projekty edukacyjne.

Dyrektora GTS-u powoływać będzie prezydent Gdańska za zgodą marszałka województwa i ministra kultury. Pewnym kandydatem na to stanowisko jest profesor Jerzy Limon, anglista i teatrolog, dotychczasowy prezes Fundacji Theatrum Gedanense. Nie udało nam się wczoraj z nim skontaktować - jest za granicą i nie odbierał telefonów.

Gmach teatru elżbietańskiego (czyli z niezadaszoną sceną na dziedzińcu wewnętrznym bez kulis) powstał w Gdańsku w 1610 r. Budynek - wzorowany na starszym o dziesięć lat londyńskim teatrze Fortune - stał na skraju obecnej starówki, pomiędzy Domem Harcerza a siedzibą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Był to pierwszy publiczny teatr w Rzeczypospolitej. Do połowy XVII wieku wystawiane w nim były sztuki Szekspira z udziałem angielskich aktorów - i to już w rok, dwa lata po premierze na Wyspach Brytyjskich. Scena funkcjonowała przez blisko dwieście lat, pełniła również inne funkcje niż teatralne, mieściła się tam także Szkoła Fechtunku.

Odbudowanie gdańskiego teatru elżbietańskiego było dotąd głównym celem powołanej do życia w 1990 r. Fundacji Theatrum Gedanense. Na historycznej działce kończone są prace archeologiczne, przy otrzymaniu dotacji z UE na budowę nowy teatr mógłby zostać otwarty w 2011-2012 r. Cała inwestycja kosztować będzie kilkadziesiąt mln zł. Teraz Fundacja zajmie się wspieraniem - także pozyskanymi środkami finansowymi - działalności GTS-u.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji