Artykuły

Jelenia Góra. "Podróż poślubna" Sorokina u Norwida

Teatr im. Norwida zaprasza w sobotę (15 grudnia) na premierę "Podróży poślubnej" Władimira Sorokina [na zdjęciu plakat do spektaklu] w reż. Iwa Vedrala.

"Podróż poślubna" to efektowna historia miłosna ukazana na tle najnowszych dziejów Europy. Masza-żydowska uciekinierka z Moskwy, córka śledczej NKWD i Gunter - syn oficera SS, kolekcjoner judaiców spotykają się w paryskiej galerii sztuki... Śmiała, przewrotnie dowcipna analiza traumy post-nazistowskiej i post-sowieckiej. Inteligentny, nowoczesny i daleki od politycznej poprawności opis skomplikowanych relacji z przeszłością własnej rodziny i własnego kraju. Rewizja stereotypów na temat historii (nie tylko Niemiec i Rosji).

***

Władimir Sorokin, ur. 1955, rosyjski pisarz i grafik, uznawany za jednego z czołowych rosyjskich postmodernistów. Autor wielu opowiadań, scenariuszy filmowych, dramatów i powieści, tłumaczonych m.in. na angielski, niemiecki, francuski, holenderski, fiński, szwedzki, włoski, polski, japoński i koreański. W latach 80-tych związany z moskiewskim undergroundem artystycznym. W 1985 roku w Paryżu w wydawnictwie "Sintaksis" ukazała się jego pierwsza powieść "Kolejka". W swoim kraju zadebiutował dopiero w 1989 kilkoma opowiadaniami opublikowanymi w czasopiśmie "Rodnik". W Polsce wydana została jego trylogia powieściowa: "Lód", "Bro" i "23 000".

Teksty Sorokina, doceniane przez krytyków i czytelników na całym świecie, wzbudzają też sporo kontrowersji, szczególnie w Rosji, gdzie jego oryginalna wizja historii i eksperymenty formalne przyczyniają mu zagorzałych wrogów. W 2002 proputinowska młodzieżowa organizacja "Idący Razem" spektakularnie protestowała przeciwko planom wystawienia przez moskiewski Teatr Wielki opery Leonida Desyatnikova "Dzieci Rosenthala" z librettem Sorokina: egzemplarze jego powieści były darte na strzępy i wrzucane do wielkiej makiety muszli klozetowej. Organizacja spowodowała też postawienie Sorokinowi sądowych zarzutów o szerzenie treści pornograficznych (chodziło m.in. o scenę intymnego zbliżenia klonów Józefa Stalina i Nikity Chruszczowa w powieści "Goluboje salo" - wyd. 1999).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji