Artykuły

Gdańsk. Wspominali Różę Ostrowską

Poezję oraz fragmenty opowiadań gdańskiej artystki Róży Ostrowskiej przypomnieli w Nowym Ratuszu, uczniowie grupy teatralnej z Gimnazjum nr 3 w Gdańsku. Na uroczysty wieczór poświęcony pamięci autorki "Wyspy" przybyła jej córka Elżbieta Ostrowska-Lorenc, a także rodzina, znajomi i przyjaciele.

Uroczystość została przygotowana z okazji przypadającej w tym roku 30 rocznicy tragicznej śmierci pisarki. Przedsięwzięciu patronował ks. infułat Stanisław Bogdanowicz oraz przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek. Scenariusz uroczystości przygotowała Elżbieta Cimaszkiewicz, polonistka i opiekunka grupy teatralnej z Gimnazjum nr 3. Uczniowie przypomnieli osoby, które były bardzo ważne dla pisarki, recytowali jej wiersze oraz fragmenty prozy, także te które po śmierci artystki napisali jej przyjaciele.

Róża Ostrowska w 1960 r. wydała powieść "Wyspa". Wraz z Izabelą Trojanowską napisała "Bedeker kaszubski". Nie udało się jej już dokończyć kolejnej powieści "Mój czas osobny", która została wydana przez przyjaciół artystki po jej śmierci. W czasie swojej kariery pisarka pracowała w gdańskiej rozgłośni Polskiego Radia najpierw na stanowisku redaktora, a później kierownika redakcji literackiej. Pełniła także funkcję kierownika literackiego w teatrze Wybrzeże. Była ponadto recenzentem teatralnym oraz autorem artykułów do wielu czasopism (m.in. "Pomorze").

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji