Artykuły

Wkrótce w Grudziądzu premiera "Króla Ryszarda III"

I znowu Teatr Ziemi Pomorskiej najprawdopodob­niej zaskoczy wi­dza. Przygotowuje bowiem obecnie premierę Szekspi­rowskiej sztuki pt. "Król Ryszard III". Spektakl ten będzie prezento­wany w ramach XVII Festiwalu Teatrów Polski Północnej w To­runiu. Zajrzelismy na jedną z prób. Akcja sce­niczna jest wielomiejscowa. Nie wystarczyła duża bądź co bądź sce­na, pobudowano podesty w głąb widowni, wykorzy­stano loże i balkony. W rezultacie liczbę miejsc na sali będzie trzeba ograniczyć prawie do połowy. W przedstawieniu weźmie udział po­nad 40 osób. Obok aktorów licznie wystąpią statyści. Utworzono też chór dziecięcy. Autorami insceniza­cji są: Zofia Wierchowicz i Andrzej Lis. Zofia Wierchowicz jest też reżyserem i scenografem przedstawienia. Postanowili oni odejść od tradycyjnych wzorów i w pewnym sensie na nowo odczytać jeden z najbardziej popularnych utworów, granych na wszystkich sce­nach świata.

Podstawową trudnością i nowością sta­ło się pokonanie przestrzeni. Miejsce akcji upodobniono do architektury sa­kralnej.

Dla inscenizatorów Ryszard jest symbolem zła, postacią wywo­dzącą się od szatana, burzy ład i spokój. Poprzez prowokowane sy­tuacje, król Ryszard z pozycji wcie­lonego zła będzie sprawdzał ludzi. Twórców przedstawienia interesuje głównie warstwa postaw ludzkich w trudnych, konfliktowych sytua­cjach. Grudziądzki Ryszard III nie będzie ułomny, kaleki w sensie fi­zycznym, ale chory - chory ducho­wo. Takie ujecie również świadczy o nowości inscenizacyjnej.

Bardzo wdzięczne, ale i niezwykle trudne zadanie postawiono Henrykowi Dłużyńskiemu powierząc mu tytu­łową rolę. W próbach, jak stwierdzają twórcy, dobrze on sobie radzi z wielo-postaciowością wyczuwanego przez nich głównego bohatera sztuki. Role kobiece przytłacza lament, skarga. Postacie niewieście w tej inscenizacji, to żałobnice, pielęgniarki, mniszki.

Zabudowę architektoniczną sceny ciekawie uzupełniają i współgrają z nią XV-wieczne, alegoryczne, peł­ne fantastyki obrazy niderlandzkie­go malarza Hieronima Boscha. Au­torem muzyki jest Jerzy Satanowski, a układ ruchu przygotowuje Waldemar Vogiel.

Zofia Wierchowicz i Andrzej Lis w teatrze grudziądzkim jut po raz drugi zrywają z tradycją w odczytaniu szeks­pirowskiego dzieła. W ubiegłym roku za "Tymona Ateńczyka" otrzymali nagrodę festiwalową. I obecnie są dobrej myśli. Wieści o trwających przygotowaniach wzbudzają już duże zainteresowanie wśród miłośników i znawców sztuki scenicznej. Ze względu na mnogość dekoracji realizatorzy zamierzają jury festiwalowe zaprosić do Grudzią­dza i dowieźć na przedstawianie także najbardziej zainteresowanych widzów śledzących wszystkie przedstawienia tej wielkiej imprezy teatralnej. Premiera "Króla Ryszarda III" odbędzie się 31 bm. Sztukę można będzie obejrzeć wyłącznie w Grudziądzu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji